Határtalan design

Egyéb

A tárlatot Szigeti Szilvia textildizájner, a kiállítás kurátora mutatta be a június 14-ei budapesti sajtótájékoztatón, aki felhívta a figyelmet arra is: Radnóti Tamás belsőépítésszel együtt több mint tíz éve szervezi a madeinhungary sorozatot. Szigeti Szilvia kiemelte: bemutatják a dizájn sokszínűségét, frissességét, ezért az aktuális trendek figyelembevételével megalkotott tárgyak mellett egyéni látásmódot tükröző darabok is helyet kapnak a bemutatón. A fiatal és középgenerációs alkotók munkái között számos magyar és nemzetközi díjjal elismert alkotás is látható lesz. A cseh, lengyel és szlovák tervezők munkái mellett első ízben lesznek láthatók német, osztrák, román, svájci és szlovén alkotók által jegyzett bútorok, lakástextilek, dizájntárgyak, sorozatgyártott termékek, és egyéb kisszériás, egyedi alkotások is.

A korábbi évek gyakorlatához igazodva idén is bemutatkoznak a tárgy- és formakultúrához szorosan kötődő fotósok és ékszertervezők is. A művészek kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy a látogatók minél teljesebb képet alkothassanak a két műfaj eredményeiről. A tárgyfotósok között magyar és nemzetközi dizájnmagazinoknak dolgozó, valamint külföldi pályázatokon komoly eredményeket elért fotósok szerepelnek, az ékszertervezők kiválasztásában pedig neves kurátorok segítették a kiállítás rendezőit. A válogatott ékszertervezők mustráján kívül külön egységként lesz látható a müncheni Pinakothek der Moderne után először Budapesten az Academy of Fine Arts and Design in Bratislava, Studio S+M+L_XL ? Metal and Jewel által rendezett Új Konstelláció/New Constellation című kiállítás is.

A Nemzetközi Visegrádi Alap és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával létrejött kiállítás teremtette meg a lehetőségét a Határtalan Design Díj megalapításának, amelyet a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt. támogatásával adnak át. Az elismerés célja, hogy felhívja a figyelmet a dizájnban rejlő potenciálra és a mecenatúra jelentőségére. A neves szakértőkből álló zsűri az adott tárgyak eredetiségét, innovatív megoldásait és magas dizájntartalmát értékeli. A három nyertes alkotó személyenként bruttó 400 ezer forint díjazásban részesül. A Horváth Művészeti Alapítvány támogatásával két ékszertervező is bruttó 200-200 ezer forintot nyer majd, a Laguna Lakástextil Kft. pedig egy textiltervezőt jutalmaz meg bruttó 200 forinttal. A Határtalan Design Díj zsűrijének tagja lesz Csomay Zsófia építész, belsőépítész; Elisabeth Heine, a Schmuckmuseum megbízott kurátora; Komáromi Ákos, a Laguna Lakástextil Kft. tulajdonosa; valamint Koós Pál és Zalavári József formatervező művészek.

Az augusztus 26-ig látható kiállításhoz gazdag szakmai és társművészeti program és több tárlatvezetés is kapcsolódik.

 

Forrás: MTI

Fotó: madeinhungary-meed.hu