Magyarországon és a barokk kor pillanatait napjainkban is őrző Győr városában a XVI-XVII. században kialakult történelmi helyzet sajátos viszonyokat alakított ki a főúri szokások terén. A tehetősebbek politikai hovatartozásukat ruházatukkal is kifejezték, így a bécsi barokk stílusjegyeire jellemző paróka és térdnadrág mellett a magyar mente is mindennapos viseletnek számított. Ez a fajta európaiság a kultúra egyéb területein, például a táncban is megmutatkozott.
Az 1993-ban kezdődött barokk rendezvények is e kettősséget tükrözik, annál is inkább, mert a várost Bécs előretolt helyőrségeként osztrák katonaság védte, ami számos külföldi mesterember letelepedését is magával hozta. A történelmi-művészeti fesztivál a korabeli Győr mindennapjait eleveníti meg, olyan különleges szokásokat is beépítve a programba, mint például az ún. barokk esküvő, amelyen egy ifjú pár fogad hűséget ma már mesebelinek tűnő, korhű jelmezekben.
A különleges kézfogó a felsőbb osztálytól az egyszerű emberekig, szinte az egész akkori társadalom életmódjából ad ízelítőt. A fesztivál ünnepélyes megnyitója az egykor Győrött működő céhek látványos kosztümös felvonulásával veszi kezdetét. Az egykori céhek (gombkötők, szabók, cipészek, takácsok, lakatosok, mészárosok, pékek) a körmenetek alkalmával jelképeiket, a védőszenteket, a pompás zászlókat és a céhládákat díszesen felvirágozva hordozzák végig a városon.
A barokk esküvő-rendezvénysorozat fő helyszíne a Széchenyi tér, ahol az autentikus játékeszközök és előadási mód, de a dekoráció is a régi korok hangulatát idézik. A rendezvény szervezőjének székhelyén, a Zichy-palota udvarán a menyasszonyt szerenáddal, a korabeli zeneirodalom gyöngyszemeivel köszöntik.
A programsorozat a zene, a tánc, az irodalom, a színház és a képzőművészet alkotásain keresztül kelti életre az egykori hétköznapokat. A történelmi-művészeti fesztivál bemutatja a barokkra jellemző monumentalitást, a nagy kórusművek, zenekari művek korabeli hangszerekkel történő előadásával pedig az udvari muzsika varázsát is felidézik. A szervezők a Haydn-emlékest mellett vásári forgataggal, íjászbemutatóval, továbbá korabeli zenei és meseelőadásokkal is készülnek; a korhű művészeti élményt az előadások helyszínei, a barokk templomok és paloták pompás belső környezete teszi teljessé. A fesztivál a Nemzetközi Lant- és Gitárfesztivállal zárul.
A szervezők szerint a rendezvények során egyre közelebb hozzák a mai emberekhez a barokk kor művészetét. A külföldi zenekarok és előadóművészek pedig Európa más országainak kulturális üzenetét hozzák el a győri közönségnek.