A hazai régészet atyja alapította a győri múzeumot

Kultpol

 

A jubileumi ünnepségen megemlékeztek Rómer Flóris Szent Benedek-rendi tanárról, ugyanis a győri bencés gimnázium pedagógusának nevéhez fűződik a tervszerű, rendszeres kutatás megindítása és a múzeum létrehozásának gondolata a Rába-parti városban.

Kara Ákos, a Győr-Moson-Sopron megyei Közgyűlés alelnöke ünnepi köszöntőjében emlékeztetett: Rómer Flóris tevékenységének köszönhetően a gimnáziumot jelölte ki az illetékes hatóság a környékbeli régiségek gyűjtőhelyéül 1859-ben, s rendeletben utasította a községeket, hogy az előkerült régiségeket a bencés gimnáziumba szállítsák. Ezzel a rendelkezéssel - a vidéki múzeumok sorában elsőként - hivatalosan is megtörtént a győri múzeum megalapítása.

A gyűjtemény kezdetben több mint 3000 állat- és növénypreparátumból, ezernél is több ásványból, félszáz római régiségből és csaknem 1300 különféle pénzből állt. A nyilvánosság ezeket az értékeket 1860 tavaszán tekinthette meg először; néhány nap alatt több ezer látogató volt kíváncsi a kollekcióra. Az egykori Rómer-féle múzeum jogutódjában, az 1949-ben létrejött Xántus János Múzeumban hétfőtől kiállítás ad áttekintést a művelődési intézmény elmúlt másfél évszázadának történetéről. A képző- és iparművészeti gyűjtemény legszebb darabjait ugyancsak hétfőtől láthatják az érdeklődők időszaki tárlat keretében.

Az ünnepségen adták át Kiss Melindának, a soproni múzeum művészettörténészének a Barkóczi-díjat szakmai munkássága elismeréséül. Az alapítványt néhai Barkóczi Péterné 1989-ben tette a tudományos tevékenységet végző múzeumi szakemberek munkájának elismerésére, ösztönzésére.