A művész Liège-ben (Belgium) született, öt éves korában apjától tanult hegedülni, majd 1867-től a Liège-i Királyi Konzervatóriumban folytatta tanulmányait. 28 éves korában a párizsi Colonne koncertek szólistája lett, ezzel indult szólista karrierje – beutazta az egész világot. 1885-ben professzorrá nevezték ki Brüsszelben, ettől kezdve élete végéig tanított, számos, később világhírre szert tevő tanítványa volt. Hat szólószonátája a legmagasabb követelményeket támasztja a hegedűsök számára. E-moll hegedűversenyének kottája sajnos elveszett, csak a mű első tételének kézirata került elő. A mintegy 15 perces tétel egyfajta hódolat Mendelssohn előtt, amelyet Marc Bouchkov hegedűművész tolmácsolásában ismerhet meg a közönség.
Marc Bouchkov Belgiumban született 1991-ben, orosz-ukrán családból származik, felmenői között több kiváló hegedűművész volt.
Ötéves korában kezdett hegedülni, első tanára nagyapja volt. Tanulmányait a Liège-i Konzervatóriumban, majd 2001-től a Lyoni Conservatoire-ban, 2006-tól a Párizsi Conservatoire-ban folytatta és 2014-től 2017-ig Németországban, a Kronberg Akadémián fejezte be. Több nemzetközi versenyen szerepelt sikerrel, a legfontosabbak: 2013. Montréal 1. díj, 2019. Brüsszel Queen Elisabeth Verseny – döntős, 2019. Moszkva Csajkovszkij Verseny 2. díj. Jelenleg a Liège-i Királyi Zeneakadémia professzora. Versenyművek szólistájaként híres zenekarok koncertjein, nagyszerű karmesterek irányítása melett szerepelt, sok kamarazenét is játszik. Hangszere egy 1774-ben készült Bergonzi hegedű.
A koncerten szintén Marc Bouchkov közreműködésével hangzik el Camille Saint-Saëns népszerű hegedűszólós műve is. A Hegedűparádéhoz csatlakozik Bartha Mátyás hegedűművész, a MÁV Szimfonikus Zenekar koncertmestere is, aki Saint-Saëns Haláltánc című szimfonikus költeményének hegedűszólóját játssza. Georges Bizet Alphonse Daudet Az arles-i lány című színművéhez komponált kísérőzenét. Bizet ennek részleteiből állította össze az elhangzó két zenekari szvitet, amelyeket a május 12-i hangverseny befejezéseként hallgathat meg a közönség a Zeneakadémián.
Az est karmestere Csaba Péter hegedűművész, aki 1983 óta Franciaországban, Lyonban él, a Solistes de Lyon és a finn Virtuosi di Kuhmo Kamarazenekarok alapítója és karmestere, a svédországi Lappföldi Fesztivál és Musica Vitae zenekar művészeti igazgatója is volt.
Fiatal zenei tehetségek támogatását célzó kezdeményezését Svédország után Spanyolországban fejlesztette tovább, a santanderi Ecuentro de Música Y Academia fesztivál keretei között. E munkája révén sok kiváló ifjú muzsikusnak (köztük több magyarnak is) volt alkalma bemutatkozni. Svédországi tevékenységének elismeréseképpen 2002-ben a Svéd Királyi Akadémia tagjává választották. A Lyoni Zeneművészeti Főiskola professzora és zenekari osztályának vezetője, 1994-től 2010-ig a Besançoni Szimfonikus Zenekar igazgatója és állandó karmestere. 2017-ben a francia köztársasági elnök a Francia Becsületrend Lovagja címmel tüntette ki Csaba Pétert, Finnországban pedig a „Finn Fehér Rózsa Lovagrend” kitüntetésben részesült a finn zene és művészet terén végzett kiemelkedő tevékenységéért. 2012-től 2019-ig a MÁV Szimfonikus Zenekar művészeti vezetője és vezető karmestere volt, jelenleg a zenekar állandó vendégkarmestere.
Nyitókép: Marc Bouchkov. Fotó: Nikolaj Lund