Helyreigazítást követel Kundera

Kultpol

"A helyreigazítási kérelmet megkaptuk. Jogászaink már foglalkoznak vele" - mondta a rádiónak Martin M. Simecka, a perrel fenyegetett Respekt főszerkesztője. A neves liberális politikai magazin tulajdonosa Zdenek Bakala, az egyik leggazdagabb cseh vállalkozó.

A cseh nemzeti emlékezet intézetének egyik történésze a közelmúltban olyan dokumentumot talált, amely szerint Kundera adta fel a rendőrségnek 1950-ben Miroslav Dvoráceket, aki titkos megbízatással érkezett Nyugatról Prágába. Dvoráceket letartóztatták, és 14 évet ült börtönben hazaárulás miatt. Kundera a CTK hírügynökségnek adott nyilatkozatában határozottan tagadta, hogy bármiféle köze lenne az ügyhöz. Az író fiatalságának ezen állítólagos epizódjáról a Respekt című liberális cseh hetilap számolt be.

A múlt hét elején kipattant Kundera-ügy folyamatosan nagy teret kap a cseh sajtóban, s a vélemények erősen megoszlanak. Számos ismert és elismert személyiség - például Václav Havel, Milan Uhde, Petr Uhl, Josef Skvorecky - kiállt Kundera mellett, míg mások támadják vagy bírálják. "Kunderát utolérte kommunista múltja, amellyel eddig képtelen volt leszámolni" - állítja például Jirí Stránsky író a Respekt legújabb kiadásában. Kundera mellett foglalt állást a cseh tudományos akadémia is.

Bár a rendőrségi feljegyzés hitelességét szinte senki sem vonja kétségbe, azt megkérdőjelezik, hogy az eset valóban úgy történt-e, ahogy azt a történész magyarázza, s egyáltalán Kundera volt-e az, aki jelentett. Egy kortárs tanú a múlt héten egyenesen cáfolta, hogy Kundera adta volna fel Dvoráceket.