Herczeg Klára (1906–1997) Munkácsy-díjas szobrászművész végrendeletében az örökség egy részét művészek támogatására szánta. A hagyaték kezelője úgy döntött, hogy a Fiatal Képzőművészek Stúdiójára – mint a pályakezdő képzőművészeket képviselő szervezetre – testálja át a feladatot, hogy döntsön a támogatás formájáról. A stúdió egy, az örökhagyóról elnevezett díjat alapított, melynek minden évben egy senior és egy junior díjazottja van. Az 1988 óta minden évben kiadott Herczeg Klára-díjat a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Alapítvány (FKSA) gondozza.
Idén a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület vezetőségének tagjai Hegyi Dóra kurátort, művészettörténészt kérték fel a Herczeg Klára-díj senior shortlistjének megajánlására. A három jelölt közül a Csáky Marianne, KissPál Szabolcs, valamint Petrányi Zsolt összetételű zsűri választotta ki a nyertest, Drozdik Orshit. Az indoklás szerint Drozdik Orsolya a magyar művészet egyik kulcsfigurája, aki pályájának kezdete óta a női pozíciók, társadalmi szerepek ábrázolásán és az önreprezentálás definícióján dolgozik. Hozzáteszik, munkássága sokoldalú, témaválasztásának középpontjában a női test áll, ami mint egy történelmi, politikai, társadalmi és pszichológiai origópont határozza meg a világhoz való viszonyt és annak befogadásának, feldolgozásának és kifejezésének lehetőségeit. Művészete a hazai alkotói magatartásformák között egyedülálló és irányadó, a rendszerváltás óta nagy hatást gyakorol az őt követő művészgenerációk alkotói felfogására.
A junior kategória várományosait az FKSE tagjai anonim módon jelölhették, az így kapott listából pedig a két meghívottból (Molnár Veronika, Petrányi Luca), két vezetőségi tagból (Pszota Dalma, Sárvári Regina) és egy alapítványi tagból (Török Krisztián Gábor) álló grémium választotta ki Bolla Szilviát és Lődi Áront. Mint írják, a zsűri elismerése kettejük közös és egyéni munkásságának is szól. Hozzáteszik, a döntésben közrejátszott, hogy a két művész karrierje párhuzamosan halad előre, progresszív, művészduóként és szervezőként nívós produktumok kerülnek ki a kezük alól.
Az indoklás szerint a két művész megosztott díjának relevanciája nemcsak egyéni, hanem a közösen alkotott művészduó, az ALAGYA művészeti teljesítményében is rejlik. Hozzáteszik, emellett mindketten az AUTONOMOUS GOBLIN FOURTEEN tagjai, és az általuk 2024-ben meghirdetett kiállítási pályázat lebonyolításában szintén részt vettek. Kiemelik, a jelenleg Hága és Budapest között élő művészek az elmúlt években kiemelkedően aktívak voltak a hazai képzőművészeti szcénában, 2024-ben pedig mindketten létrehoztak egy-egy magas színvonalú önálló kiállítást Zemlényi-Kovács Barnabás kurálásában. A két esélyes junior jelölt közül a zsűri hosszas mérlegelés után sem tudott egyöntetűen választani, így a Herczeg Klára-díjjal együtt, mégis külön-külön kívánta kiemelni a két művész önálló munkásságát, kollaboratív és közösségi hozzáállását.
Az elismeréseket január 22-én adják át a díjazottak közös kiállításának megnyitóján.