(MTI) - Erdész László, az Erdész Galéria tulajdonosa elmondta, hogy Hantai Simon, Csernus Tibor, Reigl Judit, Victor Vasarely, Sándorfi István, Czóbel Béla és a szobrász, Beöthy István alkotásait láthatja a közönség az első Montmartre - Szamárhegy fesztivál keretében, Szentendrén.
A 85 éves Hantai Simon Kapuváron született, 1949-től él és dolgozik Párizsban. A 60-as évektől egyéni festői technikával, a pliage-zsal alkot, ennek lényege a vászon gyűrése, ez leginkább a batikoláshoz hasonlítható. Csernus Tibor, a kortárs festészet egyik nagy alakja 1964 óta él Párizsban. Életműkiállítása tavaly volt a Kogart Házban, ahol 87 munkáját láthatták az érdeklődők. A mostani tárlaton a Hogath-sorozatból való olajfestményét állítják ki. Beöthy István (1897-1962) - akit a világban Étienne Béothyként ismertek - építész, a Tanácsköztársaság után hagyta el Magyarországot. Párizsban az École des Beaux-Arts-on tanult szobrászatot, non-figuratív műveket alkotott. Reigl Judit 84 éves, 1950-től dolgozik Párizsban, de sorsa és munkássága szorosan kapcsolódik mindahhoz, ami Magyarországon történt. Kezdetben a szürrealizmus volt rá hatással, de később saját stílust alakított ki.
Victor Vasarely (1908-1997) pécsi születésű grafikus, az op-art úttörője ugyancsak Franciaországban lett világhírű. Szentendrén egyik korai munkáját állítják ki. Sándorfi István 1956 után, a családjával gyerekként került Párizsba, ott kapta szárnyára a világhír. A tárlaton egyik csendélete lesz látható és legújabb munkája, egy nemzeti színekben pompázó szív, amely Magyarországhoz tartozását szimbolizálja. Czóbel Béla (1885-1976) festőművész ős-szentendreinek számít, ott is van a múzeuma, de az 1940-es évektől felváltva élt Párizsban és a Duna menti kisvárosban. A posztimpresszionista irányzatot követő művészek csoportjához tartozott. Most egy gazdag csendéletét láthatja a közönség.
Szombaton és vasárnap a Montmartre - Szamárhegy Fesztivál eseményei folytatódnak. A hagyományteremtő szándékkal meghirdetett kétnapos eseményt a 49. Szentendrei Nyár és Teátrum programsorozatának keretében rendezik meg. A fesztivál részben a francia nemzeti ünnep előtt tiszteleg, részben pedig Szentendre kulturális sokszínűségét, és a francia művésznegyedhez fűződő évszázados kapcsolatát kívánja kifejezni.
Az én Párizsom címmel szombattól tárlat látható a Dunaparti Művelődési Házban azokból a magánfotókból, amelyeket szentendrei lakók küldtek be párizsi útjaikról a Szentendrei Új Kulturális Központ által meghirdetett pályázatra.
Szombaton és vasárnap magyar költők és írók művei, vallomásai olvashatók Párizsról, illetve a francia kultúráról a Duna-korzó töltésén kirakott tablókon. A tárlat címe: Verspromenád - Egy csöpp Szajna-part Szentendrén.
Moli?re Tudós nők című komédiáját Szentendrén élő és a városhoz kötődő művészek közreműködésével mutatják be szombaton este a művelődési ház udvarán. Fellép többek között Fazekas István, Martin Márta, Pokorny Lia, Sallai Nóra, Igó Éva. A városháza udvarán a Pécsi Harmadik Színház művészei adják elő az Edit Piaf két arca - sanzonok és pillanatok Edit Piaf életéből című műsort. A sanzonok francia nyelven szólalnak meg, zongora és gitár kíséretével. Vasárnap szintén sanzonest szerepel a programban, a szervezők összegzése szerint az eseményen fellépők "franciául éneklik végig a sikkes Párizs és a mondén Montmartre elmúlt 100 évének zeneirodalmát".