Hogyan tűnik el egy közösség?

Egyéb

?Dobrudzsai vándorlásaim során, 2007-ben olyan helyet fedeztem fel, amely számomra megváltoztatta a közösség fogalmának jelentését. Hogy születik meg? Hogy él? Hogy tűnik el egy közösség? Mi marad utána? Nagy üresség, amelyet a templom, az iskola és a temető ? a közösség szimbólumai ? nem tölthetnek be? ? olvashatók Vajda Ferenc Attila szavai. A fotográfus évekig fényképezte a templom és a temető változásait a Románia keleti részén, Tulcea megyében található Malcociban (németül: Malkotsch).

 

ProMinoritate_lapbemutato_vegso

A Duna-deltában fekvő települést 1843-ban alapította 25 német család, amely az első katolikus német közösség volt a Fekete-tenger határolta Dobrudzsa történelmi régióban. Majd 1940-ben Hitler parancsára, a Heim ins Reich program kapcsán 1100 személyt telepítettek innen Németországba. A faluban akkor ott maradt minden: oltárterítő, gyertyatartó, feszület; ma már csak a katolikus templom romjain és a sírkerten látszódik a német múlt.

 

A kiállítást december 1-jén nyitották meg, és ezen az estén mutatták be a Pro Minoritate negyedéves kisebbségpolitikai folyóirat 2016. nyári számát is, amely a németek elűzetésének 70. évfordulójához kapcsolódó tanulmányokat tartalmaz. A lapszámot a Kisebbségekért ? Pro Minoritate Alapítvány, valamint a pécsi Német Történelem és Kultúra Délkelet-Közép-Európában Alapítványi Tanszék közösen jelentette meg. A kiadvány párhuzamosan mutatja be a régió németségének második világháború utáni helyzetét, a velük szemben Csehszlovákiában, Jugoszláviában, Magyarországon és Romániában alkalmazott állami repressziót. Az esemény középpontjában a területen élő német közösségek második világháborút követően elszenvedett jogfosztottságának kérdésköre áll.

 

Malkotsch_vegso


A kiállítás és a bemutató szervezői:

Balassi Intézet ? Bukaresti Magyar Intézet

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár (Zentrum)

Kisebbségekért ? Pro Minoritate Alapítvány

Pécsi Tudományegyetem Német Történelem és Kultúra Délkelet-Közép-Európában Alapítványi Tanszék

Támogatók: Magyarországi Németek Országos Önkormányzata, Emberi Erőforrás Támogatáskezelő