Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára október 15-én két programon is részt vett Kecskeméten. Először a Katona József Könyvtár igazgatónőjével, Ramháb Máriával tartott közös sajtótájékoztatót a megyei könyvtári hálózat bővítéséről, valamint az Országos Könyvtári Napok rendezvényeiről.
Az utóbbi keretein belül került sor Nagy István történész ?A zsidóság története és a zsidókérdés Kecskeméten 1919-1944? című előadására is, amelyet az államtitkár nyitott meg.
A ?Nem középiskolás fokon?? programsorozat keretében négy előadásban mutatják be a kecskeméti zsidóság történetét, társadalmi, gazdasági szerepét a 19. század végétől a 20. század első feléig. Különös hangsúlyt kap a Holokauszt kecskeméti eseménytörténete, a zsidóság vagyonvesztése, és a Holokauszt utáni népbírósági perek helyi vonatkozásai.
?A könyvtárak ismeretterjesztő tevékenységükkel járulnak hozzá múltunk megismeréséhez és őrzéséhez. Mint kultúráért felelős államtitkár vallom, hogy a legnagyobb felelőssége és legfontosabb szerepe a helytörténeti kutatásoknak és eseményeknek van a helyi identitás megőrzésében és átadásában, hiszen lokálisan ezek erősítik a helyi közösség ismereteit és ezáltal önazonosságát. A nem öncélú, hanem a közösséget szolgáló helytörténeti kutatások ismeretterjesztő előadásai elősegítik, hogy az embert láthassuk, ne csak az eseményt, hanem a történelmi összefüggéseket is felismerjük. Hiszen egy földrajzi egység helytörténelmének körültekintő és objektív vizsgálata ? térben és időben is - értékeket teremt?- fogalmazott Hoppál Péter, mielőtt megnyitotta a rendezvényt.
Az Országos Könyvtári Napok október 20-ig várja az érdeklődőket, Kecskeméten különösen sokféle programmal. Október 19-én kerül sor a Könyves Vasárnapra, ahol 24 órán át nyitva tartanak majd, és a rendezvénysorozat legizgalmasabb programjait kínálják.
(Fotó: Csákvári Zsigmond)