A hősökre emlékeztek

Egyéb

Dr. Simicskó István honvédelmi miniszter emlékbeszédében hangsúlyozta: a történelem megtanított minket arra, hogy a magyarság addig létezhet, amíg erős magyar állam van. ?Ha megosztottá válunk, akkor a magyarság léte nem garantálható. Erős magyar államra, erős magyar hadseregre van szükség, amely védelmezi határainkat, hagyományainkat, értékeinket fizikai és kulturális értelemben is. Ez azt is jelenti, hogy tiszteletben tartunk valamennyi nemzetet, kultúrát, civilizációt, vallást és azt szeretnénk, ha minket is tiszteletben tartanának? ? emelte ki a miniszter. Egy civilizáció csak akkor marad erős, ha a vallása is az. Az Európa Uniónak és valamennyi nemzetnek erős hitre és nem hiszékenységre van szüksége ? ez tiszteletet ébreszt mások felé, és tisztelet ad másoknak ? mondta.

 

A miniszter emlékeztetett: Szulejmán szultán beírta nevét a világ történelemkönyvébe, az őt megállító Zrínyi Miklós pedig a hazát, a várat, a kereszténységet és Európát védő kapitányként, hősként került be a magyar, a horvát és az egész európai történelembe.

 

?Az, hogy mi lesz a jövőnk ? folytatta ?, nekünk, magyaroknak és horvátoknak, a mi felelősségünk. Tegyünk érte, védjük meg hazánkat és értékeinket, és minél szorosabban dolgozzunk ezért, ekkor lehetünk eredményesek!? ? zárta beszédét a honvédelmi miniszter.

 

Dr. Hóvári János, a ?Zrínyi Miklós?Szigetvár 1566? Emlékév Emlékbizottság elnöke beszédében hangsúlyozta: olyan helyen vagyunk, ahol a történelem kísért bennünket. Miután szeptember 5-én a törökök elfoglalták a külső várat, ide menekült be Zrínyi Miklós a maradék 100 katonájával, és velük együtt 300-400 városi ember: asszonyok és gyerekek. Férfi egyre kevesebb? de a szigetvári nők éppolyan hősiesen harcoltak, mint az egriek ? emelte ki az elnök.

 

?Ez volt a reménység helye, és mivel a megmentésére nem volt lehetőség, a magyar, a horvát, sőt a közép-európai kálvária helye is lett. Ez az a hely, amelyet úgy is hívhatnánk, hogy a 12. stáció, a keresztre feszítés helye, az a pillanat, amikor eljön a vég? ? fogalmazott dr. Hóvári János.

 

Hozzátette, hogy ez az igazság helye is, az igazság pedig mindig kemény: borzalmas öldöklés zajlott itt, vér, sebek és durvaság mindenütt. Szigetvár magára vonta a török sereget, mellyel országrészeket védett meg, akárcsak Gyula, ahol Kerecsényi László várkapitány és katonái tették ugyanezt.

 

Tomislav Ivić, a Horvát Köztársaság védelmi miniszterhelyettese beszédében kiemelte: az egység érték, melyet ápolnunk kell, ami pedig összeköt minket, azok a közös európai uniós értékek ? és a védelmi együttműködésünk is ebbe az irányba mutat.

 

A miniszterhelyettes Richelieu bíboros szigetvári csatáról szóló szavait idézve zárta emlékezését: ?csodára volt szükség, hogy a Habsburg Birodalom fennmaradjon, és ez a csoda Szigetvár volt?.

 

Szíjjártó Anita

Fotó: Csákvári Zsigmond