Húsz éve gyilkolta meg a lengyel titkosszolgálat a Szolidaritás lelkészét

Kultpol

Forrás: EPA

Jerzy Popieluszko édesanyja
a fiáról készült fotóalbummal

1984. október 19-én a lengyel állambiztonsági szolgálat négy tagja által elhurcolt és november 3-án meggyilkolt Jerzy Popieluszkó lengyel lelkész temetése politikai tüntetéssé válik.

A gyászünnep alkalmával a Stanis?aw Kostka-templom köré összesereglett több százezer ember közül sokan a betiltott Szolidaritás szakszervezet nevét feltüntető transzparensekkel jelennek meg.

Popieluszkó a varsói Huta Warszawa acélművek munkásainak lelkésze volt, a Szolidaritás melletti kiállása miatt 1983-ban egyszer már letartóztatták. Meglepő módon a tetteseket rövid időn belül bíróság elé állítják, s mind a négy vádlottat hosszú szabadságvesztésre ítélik.

Wojciech Jaruzelski, Lengyelország miniszterelnöke a lakosság zavargásai miatt úgy dönt, hogy személyi változásokat hajt végre azoknál a hatóságoknál, amelyeknek részük volt a bűncselekményben. De az is tény, hogy a különösen bestiális módon elkövetett gyilkosság tetteseit nem végzik ki, jelzi, hogy tettükkel a hivatalos vonalat követték.

A Szolidaritás a rendkívüli állapot 1981. decemberi bevezetése óta először több városban bizottságokat szervez, hogy felügyeljenek az emberi jogok megtartására.