(MTI) - A rendezvénysorozat évről évre egyre színesebb, egzotikusabb kínálattal vonzza az érdeklődőket: 2010-ben a ló és a lovaglás a rendezvény központi témája.
Albert Zoltán, a programsorozat társszervezője, a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület referense az eseményről beszámoló Új Magyar Szó című bukaresti napilapnak elmondta, hogy az idei kínálatban azért vált "főszereplővé" a ló, mert egyre népszerűbbek Székelyföldön a lovas turizmussal, a lovaglással, a tereplovaglással és a fogathajtással kapcsolatos szolgáltatások.
Felsőháromszéken huszártoborzóra kerül sor: a gidófalvi, illyefalvi, illetve bodoki hagyományőrző huszárok a Perkő együttes néptáncosaival közösen bejárják a környező falvakat, lovas bemutatókat tartanak és mulatni hívják a helybelieket.
Kádár László állatorvosnak, "huszárkapitánynak", a Csillagőrző Egyesület tagjának közlése szerint szombat reggel Kézdivásárhelyről indulnak, két nap alatt 30 kilométert lovagolnak. Tervek szerint a falvak központjában vernek tábort, hogy "toborozzanak". A verbunk úgy zajlik majd, mint hajdanán: a díszes egyenruhába öltözött huszárok zenével, tánccal csalogatják az érdeklődőket, rögtönzött lovas parádéval teremtenek kedvet a közös kalandozáshoz.
A Csillagőrző Egyesület 2006-ban alakult, tagjai a sepsiszentgyörgyi önkormányzat támogatásával vásároltak tíz, egyenként háromezer lejbe (210 ezer forintba) kerülő, korhű huszár öltözetet. Azóta a hagyományőrzők több ünnepségen, rendezvényen vettek részt parádés lovas felvonulással, bemutatóval.
Az egyesület a XI. Székely Határőr Huszárezrednek kíván emléket állítani. Ez az alakulat az 1764-es madéfalvi veszedelem, több száz székely lemészárlása után jött létre, székhelye 1850-ig Sepsiszentgyörgyön volt.