Az idei év az iparművészeté

Egyéb

Az eseményen dr. Kucsera Tamás Gergely, a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára, Szegő György, a Műcsarnok művészeti igazgatója és Bán András, a Műcsarnok vezető kurátora ismertette a 2017-ben tervezett programokat, kiállításokat, a Nemzeti Szalon idei témáját. Kucsera Tamás Gergely nyitóbeszédében a Nemzeti Szalonhoz vezető utat és a Műcsarnok 2014 óta elért sikereit mutatta be. Elmondta: 2014 óta működik az Magyar Művészeti Akadémia részeként a Műcsarnok, ekkor rendezték meg először a Nemzeti Szalon című összefoglaló kiállítást is. A Műcsarnok már három évvel ezelőtt is csaknem 40 ezer látogatót vonzott, tavaly, 2016-ban pedig ez a szám a kétszeresére emelkedett. Ez a siker többek között a Szalon-programnak is köszönhető ? emelte ki beszédében a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára.

Ezután Szegő György, a Műcsarnok művészeti igazgatója vette át a szót, akinek beszéde előtt egy filmet tekinthettek meg a jelenlévők. A Műcsarnok kisfilmjében összesűrítették az elmúlt és az idei év programjait, kiállításait, hiszen ? mint azt Szegő többször is kiemelte ? a tárlatok köré számos már, interaktív programot is szerveznek. Irodalmi estek, exkluzív tárlatvezetések mellett tartanak tudományos konferenciákat ? ilyen volt Az első magyar aranykor című tárlat köré szervezett Az Osztrák?Magyar Monarchia mint művészeti színtér című konferencia is ?, illetve színdarabok és különböző performanszok is láthatók, melyek az adott kiállítás témáját, korszakát járják körül.

Ezután az igazgató rátért az idei Szalonra, mely a magyar iparművészetet mutatja be. ?Mindenképp szeretném elmondani az említett adatok kapcsán, hogy ez nagyban a Szalonoknak köszönhető. Nem üres számokról van szó, hanem olyan titkon remélt sikerről, hogy tárlatainkkal, programjainkkal a befogadói gondolkodást is tudjuk majd formálni. Ezekről a számokról együtt kell gondolkoznunk, hiszen ezeket a látogatókkal közösen alkottuk meg.? Az idei Szalon-kiállítás kapcsán elmondta: egy építészeti, iparművészeti kiállítás lesz látható, amely a műfajon belül is több stílust igyekszik megmutatni. ?Nagyon erős az idei anyag, éppen ezért azt remélem, hogy a novemberben megnyíló kiállításnak nemzetközi jelentősége lesz.?

Ezt követően Bán András, a Műcsarnok vezető kurátora ismertette a Műcsarnok 2017-es programjait. Kiemelte: szezonokra rendezik a kiállításaikat, így négy fér bele egy évbe, tehát idén még két nagyobb kiállításra kell számítani. Az egyik ilyen Sebasti?o Salgado Genesis című fotókiállítása lesz, mely ősszel nyílik meg. A tárlat alapgondolata: a bolygónk 46 százaléka még mindig olyan, mint a teremtés idején, ez pedig reményt adhat arra, hogy egyszer egy természetbarát, tiszta bolygón élhetünk ismét. Különböző törzsek kultúráit, valamint természeti jelenségeket mutatnak be Salgado képei, ezzel érzékeltetve azt, hogy a világnak van még olyan szeglete, olyan népei, melyek érintetlenek és romlatlanok. Salgado tárlatán kívül az utolsó, őszi szezon témája az elmúlt évtizedek kicsit megcsontosodott művészetének újragondolása, amely novemberben lesz látható. A csoportos tárlaton olyan festőművészek és szobrászok munkáit mutatják be, akik jelentőset alkottak, mára mégis elfeledték őket, háttérbe szorult személyiségük. Többek között ilyen alkotó, aki megjelenik a kiállításon: Karátson Gábor festő és Schéner Mihály bábtervező, festő, de mellettük kiállítanak alkotásokat Csutoros Sándortól és Bocz Gyula szobrásztól is.

Sára Ernő tervezőgrafikus és Scherer József formatervező-művész, akik az idei Szalon-kiállítás kurátorai, röviden bemutatták a tervezett összefoglaló tárlatot. Konkrétumok azonban nem derültek ki, hiszen ? mint azt többször kiemelték ? minden nagyon képlékeny még ebben az időszakban, sok minden változhat. A Körülöttünk. Ipar- és tervezőművészet. Nemzeti Szalon című kiállítás április 22-én nyitja meg kapuit és augusztus 13-ig lesz látható.

16143390_10154498759699862_2334267641003910642_o_600x192.png
Az első magyar aranykor című kiállítás a Műcsarnokban

Nem rendhagyó kiállításról van szó, nyolc iparművészeti terület alkotói mutatkoznak be, de nem volt egyszerű a számok redukálása, hiszen nagyon sokrétű művészeti ágról van szó. A Műcsarnok tavaly novemberben felhívást tett közzé, amelyre minden 21. életévét betöltött iparművész jelentkezhetett. A Műcsarnok létrehozott egy digitális tárhelyet, ahová ezek az alkotók feltölthették munkáikat. Később ezekből a feltöltött alkotásokból választották ki azokat a kurátorok, amelyeket áprilisban bemutatnak. ?Végtelen és rendkívül gazdag művészeti ágról beszélünk, amitől csak nehezebb volt a válogatás? ? mondta el Scherer József, a kiállítás egyik kurátora. ?Egy új vonulat is jelentkezik az iparművészek között: nagyon sokan vannak, akik magyarok, de külföldi világcégeknél dolgoznak, az ott szerzett tapasztalatokat építik bele az alkotásaikba. Remélhetőleg egyszer ezeket a tapasztalatokat haza is hozzák? ? emelte ki Scherer József.

Fischer Viktória

Fotók: Műcsarnok Facebook-oldala