Idén is lesz ArtKert Szentendrén

Egyéb

A kortárs kultúra legjavát vonultatja fel a MANK a harmadik ArtKert fesztiválon augusztus 28. és 30. között.

Az ArtKert összművészeti fesztiválon három napon keresztül nyitott műtermekkel, koncertekkel, művészeti sétákkal, festőműhellyel, művészeti workshopokkal, műgyűjtő játékkal, interaktív színházzal, Szentendre közterein kortárs alkotásokkal és a KépTestLét művészeti programsorozattal találkozhatnak a látogatók.

A hétvégi estéken zenével telik meg a Művésztelep: szombaton az Ivan & The Parazol lép színpadra, miután a színházi múlttal rendelkező tagok alkotta IDEGEN a magyar alternatív szcéna legújabb szereplőjeként megmutatja, hogy a művészetek összekötve működnek igazán jól.

Vasárnap a Meg Egy Cukorka magasan szálló, széleken táncoló, magyar szövegű art'rock beat zenekara után a Lóci játszik táncoltatja meg a látogatókat kidolgozott, erőteljes gitárszólamával, izgalmas szövegvilágával, finom, de hangsúlyos zenei kiegészítéseivel. De a Hangfoglaló Programnak köszönhetően fellép még a hétvégén a The Anahit, A Bence kalandjai és a Fiúk zenekar. 

Az augusztus 28-i és 29-i művészeti sétán a Fő téri ÚjMűhely Galériából indulva bemutatják Szentendre azon kultikus helyszíneit, amelyek híres festmények kompozícióit ihlették. A várostörténeti érdekességek mellett az egykor itt élő és alkotó művészek alakjait is megidézik. Szó lesz a Ferenczy család Szentendréhez fűződő viszonyáról és olyan művészházaspárokról, mint Vajda Lajos és Vajda Júlia vagy Anna Margit és Ámos Imre, akik együtt koptatták a macskaköves utcákat. A program csúcspontja pedig a Régi Művésztelep felkeresése, ahol a műteremlátogatáson személyesen is megismerhetjük az ott alkotó festőművészeket. A Szentendrei Régi Művésztelepen Aknay János, Baksai József, Bánföldi Zoltán, Bereznai Péter, Buhály József, Csáki Róbert, Knyihár Amarilla és Krizbai Sándor várja a látogatókat.

Nem maradhatnak ki a programból a művészeti workshopok sem. Az agyagművészettől a zománcozáson és a selyemfestésen át a fotózásig vagy éppen a szitanyomásig számtalan izgalmas technikát ismerhetnek meg és próbálhatnak ki kicsik és nagyok egyaránt. A Szentendrei Régi Művésztelep alkotóinak vezetésével ráadásul bárki megtanulhatja, hogyan kell a vászonnal bánni. Egyúttal játékos művészeti kalandozásra indulhatunk Magyarország nagy vizei mentén: képzeletben ellátogatunk a Balaton partjára, a Duna mellé Szentendrére vagy éppen a Tisza partjára Hódmezővásárhelyre, és az ott született festményekből inspirálódva közösen alkothatunk a Kalandozás – Pemzlivel című foglalkoztató füzet segítségével.

A Banquet for Bees című interaktív előadáson megismerhetjük a méhek életét tánccal, sétával és ehető virágokkal fűszerezve. A Képmás-est sorozat részeként megnézhetjük meg a Ruben Brandt, a gyűjtő című filmet, megismerhetjük a Képmás magazin címlapfotósát és képszerkesztőjét, Emmer Lászlót és Páczai Tamást, de még Szalóki Ágival is beszélgetünk arról, hogyan köt össze a zene őseinkkel, gyermekeinkkel, egymással.

Több nagyon izgalmas kiállításnak is helyet ad a MANK a programsorozat idején. A MANK Galériában ÉLET-JELEK címmel a 25 éves Ceredi Kortárs Nemzetközi Művésztelep munkáit tekinthetik meg az érdeklődők. A Fő téri ÚjMűhely Galériában Gallai Judit Ágnes Tria mala – Tűz, Tenger, Asszony című tárlata lesz látható.

A Hangfoglaló Programnak köszönhetően Vértes György magyar könnyűzenei fotós munkáiból nyílik háromnapos kiállítás a Szentendrei Régi Művésztelep Jeges Ernő Műtermében. A Szobrok a kertben című szabadtéri szobortárlat mellett Eifert János fotóművész portréfotói láthatóak a Szentendrei Régi Művésztelep kertjében. A MANK jóvoltából a kortárs vizuális művészetek fiatal generációjának legfrissebb munkáit is megismerheti majd a közönség Szentendre ikonikus helyein, terein.

A szentendrei Fő téren található ÚjMűhely Galéria sem maradhat ki a színes forgatagból: komolyzenei koncertek, tárlatvezetés, ékszerkészítői és kerámiaművészeti workshop várja a látogatókat. A test kultusza a képzőművészetben című beszélgetésen a MANK Kép/Test/Lét összművészeti programsorozata mutatkozik be, amelyben az emberi test kultúrájához, szépségéhez, erejéhez kötődő tematikában hirdettek alkotóművészeti pályázatokat szerte az országban. Esténként a Melléküzemág és az E.J.R. Műhely koncertje színesíti a programot. A Generációk találkozása című sorozatban pedig Krizbai Sándor festőművésszel, Krizbai Gergely „Krizbo” grafikusművésszel, valamint ef Zámbó Istvánnal és Margit Szabolccsal találkozhatunk.

A program a Szentendre Éjjel-Nappal Nyitva Fesztivál részeként, a Hangfoglaló Program és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg.

Fotók: Kultúra.hu/Csákvári Zsigmond