A Családbarát Múzeum felhívás célja a muzeális intézmények ösztönzése, hogy szolgáltatásaikat, infrastruktúrájukat, programjaikat családbaráttá tegyék, és elősegítsék a különféle családtípusok minőségi időtöltését, valamint erősítsék a családbarát értékrendet és a családot mint mikroközösséget.
Hosszabb távú cél, hogy a felhívás nyomán a múzeumok folyamatosan vizsgálják a családok felmerülő igényeit, és lehetőségeikhez mérten igyekezzenek kielégíteni ezeket. Cél továbbá, hogy az intézmények fejlesszék és bővítsék a családokat megcélzó oktatási, nevelési és szociális tevékenységeiket, családbarát szolgáltatásaikat, és ebben szorosan együttműködjenek a különféle családtípusokat segítő szakmai szervezetekkel.
A címet elnyerő múzeumok oklevelet kapnak, amelyet a múzeumban kihelyezhetnek. A minősítést igazoló logót digitális formában is megkapják az intézmények, amelyet három éven keresztül – illetve újraminősítésük esetén folytatólagosan – használhatnak online csatornáikon és kiadványaikban is.
A MOKK törekszik rá, hogy az elismerést elnyert muzeális intézmények számára lehetőséget biztosítson szakmai fórumokon, konferenciákon, elektronikus és nyomtatott kiadványokban családbarát fejlesztéseik és eredményeik, jó gyakorlataik széles körű bemutatására, ezért az elismerő címre nevező intézményektől rövid szöveges és képi bemutatkozást is kérnek.
A családbarát működés kritériumrendszerében külső (a látogatók által érzékelt) és belső (a múzeum munkatársait és belső folyamatait érintő) szempontok egyaránt szerepelnek. A cím elnyeréséhez a listán felsorolt 32 kritérium közül legalább 25-öt kell teljesítenie a benyújtó intézménynek. Az elismerést először 2020-ban nyolc, majd 2021-ben öt, 2022-ben pedig négy muzeális intézmény vette át. Az elektronikus úton való jelentkezés határideje szeptember 11., a postára adás határideje szeptember 12. A minősítés menete a MOKK oldalán olvasható.
Nyitókép forrása: Shutterstock