A Concerto Budapest szakmailag már a világ zenei elitjéhez sorolódik; a klasszikus zene legnevesebb nemzetközi szereplőit ? Gidon Kremer, Boris Berezovsky, Jevgenyij Koroljov, Valentina Lisitsa, Steven Isserlis, Thomas Hampson ? hozza el évek óta visszatérően Magyarországra. Ma már nemzetközileg elismert szólisták nagy számban a Concerto Budapestben nőttek fel fiatal szólistaként a világhírhez ? emelte ki a sajtótájékoztatón Keller András hegedűművész, karmester, a Concerto Budapest művészeti igazgatója. A szólistaként, koncertmesterként és kamarazenészként is világszerte elismert muzsikus 2007 óta vezeti a Concerto Budapestet karmesterként és művészeti igazgatóként. A művész hangsúlyozta: zenei tevékenységének legnagyobb része a tanítás, illetve a fiatal művészek támogatása. ?Szeretném átadni azt a tudást, amit a mestereimtől, például Kurtág Györgytől kaptam? ? fogalmazta meg, hozzátéve: emellett kiemelten fontosnak tartja azt is, hogy a Concerto Budapest ne csak a főváros megszokott koncerttermeiben (Zeneakadémia, Müpa), hanem további előadó-művészeti helyein (Budapest Music Center, Vigadó), kiemelkedő vidéki helyszíneken (Pannonhalmi Főapátság) és külföldön is tematikus programokkal mutassa fel a magyar zene és előadó-művészet erejét.
A Concerto Budapest talán a legproduktívabb magyar zenekar, melynek ?teljesítményére büszke lehet az ország? ? jelentette ki Keller András, majd hozzátette:
a zenekar több mint 70 koncerten 55 különböző koncertműsorral lép fel Magyarországon és a világon a 2018/2019 évadban.
?Idén visszatér körünkbe a zongora kiismerhetetlen virtuóza, Boris Berezovsky, aki egyúttal a zongora mögül dirigálja is a zenekart. Most először lesz a Concerto Budapest vendége a zongora másik szláv nagysága, a kivételes Rachmaninov-előadó, Andrej Korobejnyikov. A vonós világsztároknak pedig egész sora érkezik hozzánk. A fantasztikus brit csellista, Steven Isserlis két koncerten is fellép majd, hogy Schumann- és Saint-Saëns-versenyművet játsszon velünk. ?Hegedűhangja szenvedélyes, bátor és felvillanyozó, ugyanakkor lefegyverzően meleg és kedves? ? méltatta a The New York Times Isabelle Faust játékát, és a lelkes kritikákból éppígy kijutott másik hegedűs vendégművészünknek, Nikolaj Znaidernek is, aki ezúttal karmesterként lép a színpadra. Mendelssohn oly népszerű e-moll hegedűversenyének szólistájául a nagy jövő előtt álló, fiatal Clara-Jumi Kangot hívtuk meg? ? sorolta a Concerto Budapest 2018/2019-es évadának vendégművészeit Keller András.
Arról is szólt: a magyar zenei élet büszkeségei, a Concerto Budapest állandó játszótársai a 2018/2019-es évadból sem hiányozhatnak! Perényi Miklós, Ránki Dezső, Várjon Dénes és Bogányi Gergely mellett a zenekar koncertjein találkozhatunk Rácz Zoltánnal, valamint az ifjú Ránki Fülöppel és Berecz Mihállyal is. Haydn A Teremtés című oratóriumát pedig Rost Andrea, Sebestyén Miklós, Rab Gyula és a Purcell Kórus tolmácsolásában hallhatja majd a közönség.
A Concerto Budapest már ismert és népszerű bérletei, a #Volumenek, a #Favoritok, a #Magyar Kincsek és a #Manó mellett most a világhírű vendégművészek válogatását kínáló #Csillagok és #Géniuszok bérletek is várják a zene iránt érdeklődőket ? mondta Keller András, majd bejelentette:
a Concerto Budapest frissen életre hívott új formációja, a Ligeti Ensemble ? a névválasztást Ligeti György családja is támogatta ? május 28-án, Ligeti György születésnapján adja első koncertjét Hommage ? Ligeti címmel a Budapest Music Centerben.
A Ligeti Ensemble létrehozását többéves szisztematikus munka előzte meg, amely során a Concerto Budapest ? a XX. század legjelentősebb műveinek előadásaival párhuzamosan ? különös figyelmet fordított a magyar zeneművészet legnemesebb hagyományainak ápolására és új magyar művek bemutatására. Ezeknek a törekvéseknek a legfontosabb elemei a zenekar műsorába szervesen illeszkedő egésznapos fesztivál, a Hallgatás Napja, a Pesti Vigadóban évente három-négy koncerttel jelentkező Magyar Kincsek és a legújabb művek bemutatására elindított Premier sorozat ? fogalmazta meg Keller András, kiemelve: a Ligeti Ensemble elsősorban a Concerto Budapest muzsikusaira épül, de kifejezetten számít azoknak a muzsikusoknak az aktív részvételére, akik az elmúlt évtizedekben a kortárs zene előadásában kiemelkedő tevékenységet folytattak. A Ligeti Ensemble művészeti vezetői Keller András és Rácz Zoltán.
A sajtótájékoztatón Szabó Stein Imre, a Concerto Budapest nemzetközi stratégiai tanácsadója, illetve a Született Muzsikusok (True Musicians) című sorozat kitalálója és producere elmondta: ?a Concerto Budapest nemzetközi szinten is elismert, a világ élvonalába tartozó zenekar, melynek tagjai mind-mind különleges, fantasztikus egyéniségek. Olyanok, akik számára a zene élet-halál kérdés. Épp ezért izgalmas megmutatni őket a Született Muzsikusok című sorozatban, melynek célja az, hogy közelebb hozza a közönséghez a zenét és a zenészeket.?
A Született Muzsikusok című, doku-reality műfajú, tízrészes sorozat az első ilyen egy szimfonikus zenekar életéről. A sorozat, melynek részei egyenként 12?15 perc hosszúságúak, online csatornákon keresztül jut el a nézőkhöz. A film 2018. január 12-étől látható az Origón és minden pénteken új epizóddal jelentkezik.
A Concerto Budapesttel a 2018-as évben tehát az interneten is találkozhatunk, ám ha nem érnénk ? és ne is érjük ? be ennyivel, akkor látogassunk el a koncertjeikre!
Részletes információk ITT találhatóak.
Kultúra.hu