Nagyon stabil év volt a 2017-es év, 17 kiállítást rendeztünk, amelyekre 78 ezren látogattak el ? foglalta össze a tavalyi évet Fabényi Julia. ?Egyrészt meg tudtuk valósítani az ortodox művészettörténeti szemléleteket, másrészt ki tudtunk lépni a hagyományos keretekből? ? fűzte hozzá, majd hangsúlyozta: a múzeum mindig is arra törekedett, hogy maximálisan megnyissa látogatói előtt a tárlatokat. A tavalyi évben a múzeum számos konferenciát szervezett, az egyik ilyen eseményen, a Ludwig a négyzeten elnevezésű rendezvényen mutatták be A négyzet című filmet, amely rávilágított arra: ?az emberek igenis szeretnek múzeumba járni, a múzeumoknak pedig az egyik legfontosabb küldetése a humanizálás, és számunkra is ez az elsődleges cél? ? mondta az igazgató. Majd hozzátette: ezt a célt 2018-ban is tovább szeretnék erősíteni, ennek érdekében pedig nemcsak konferenciákat, de workshopokat is szerveznek. Így idén minden hónapban megrendezik a Ludwig Lounge-t, amelynek keretében exkluzív tárlatvezetéseken, filmvetítéseken, élőzenei koncerteken vehetnek majd részt a látogatók.
Emellett idén is nagy hangsúlyt fektetnek a múzeumpedagógiai programokra, azonban a Ludwig teljesen más szemszögből közelíti meg ezeket az eseményeket, mint a többi múzeum, ugyanis nem az egészen kisiskolás, óvodás generációra koncentrálnak, hanem a tinédzserekre. Ez a ?kísérlet? már tavaly is nagyon sikeres volt, ugyanis 287 múzeumpedagógia programot szerveztünk, amelyre 6400 látogató érkezett, ebből 2400 volt középiskolás diák ? hívta fel a figyelmet Fabényi Julia. Majd kiemelte: a médiaművészet is legalább ilyen fontos számukra, ehhez tavaly honlapfejlesztés és nyilvántartási program is kapcsolódott. A MAPS Médiaművészet 2017 konferencia kapcsán pedig számos külföldi partnerrel működtek és működnek együtt. ?A fő célunk, hogy minden intézmény európai központnak tekintse Budapestet, de ez már a muzeológiai feladatkör része lesz? ? mondta a múzeum igazgatója. A 2017-es évben a múzeum gyűjteménye is gyarapodott 51 műtárggyal, többek között Puklus Péter, Haris László, Hajas Tibor és Natalia LL munkáival.
Az év első kiállítása az együttműködésen alapuló művészeti projekteket bemutató, Közös ügyeink című tárlat lesz, amely január 30-án nyílik. Szipőcs Krisztina, a múzeum szakmai igazgatóhelyettese a kiállítás kapcsán elmondta: a Közös ügyeink egy négyéves nemzetközi program, a CAPP ? Collaborative Arts Partnership Programme eredményeit mutatja be. A kiállítás hét különböző projekt kapcsán készült szövegeken, fotókon, filmeken, műtárgyakon keresztül vázolja fel az együttműködésen alapuló művészeti gyakorlat legfrissebb eredményeit, az azt megelőző munkafolyamatokat és a résztvevők reflexióit az adott társadalmi jelenséggel, a megszólított közösségekkel, valamint a művész szerepével és helyzetével kapcsolatban.
Később Rafael Y. Herman izraeli fotográfus munkáiból nyílik kiállítás február 16-án. Ezt követően, április 5-én a Permanens forradalom. Mai ukrán képzőművészet című tárlaton mutatkozik be csaknem negyven, különböző korú kortárs ukrán képzőművész. A konceptuális művészet kiemelkedő alakja, a 2015-ben elhunyt Türk Péter első életműkiállítása pedig április végétől lesz látható. Emellett a szobrászat műfaji kereteit negyedszázada feszegető, osztrák Erwin Wurmnak nyílik kiállítása júliusban Egyperces szobrok és más művek címmel. Sam Havadtoy magyar származású képzőművész New York-i korszakát a gyűjtemény korabeli amerikai darabjai helyezik kontextusba július 13-tól, majd az év második felében egy finn és egy észt kiállítás is várható.
Boros Géza, a Ludwig Biennále Irodájának vezetője a Velencei Építészeti Biennále idei magyar kiállításáról számolt be. Elmondása szerint a múzeum pályázatán a Kultúrgorilla és a Studio Nomád A Szabadság hídja ? Új horizontok a városban című projektjét választották ki. Emlékeztetett arra, hogy 2016-ban a főváros a környék infrastrukturális fejlesztése kapcsán lezárta a járműforgalom elől a Szabadság hidat, így ennek köszönhetően néhány hétre egy új köztér jött létre. A kiállítás ezt idézi meg, a legfőbb ?attrakcióként? pedig a pavilon átriumában kilátó épül, amely a Szabadság hídhoz hasonlóan újszerűen veszi birtokba a történelmi épületet május 26. és november 25. között.
A projekt virtuálisan már január 24-től megismerhető a www.biennale2018.ludwigmuseum.hu honlapon. A Ludwig Múzeum kiállításairól pedig ITT olvashatnak bővebben.
Kultúra.hu/MTI
Fotó: ludwigmuseum.hu