Időutazás és múzeumpedagógia

Kultpol

Históriás Történeti Játszóház

"Az őskortól az 1848-49-es forradalom és szabadságharcig 8-10 kort dolgoztunk fel a kiállításoknak megfelelő témakörökben. A program lényege, hogy közös élményt adjon a gyereknek és a felnőttnek egyaránt" ? mondta el a Históriás Történeti Játszóházról a Múlt-kornak Lovas Márta, a múzeum munkatársa. A Históriás Történeti Játszóházban a tárgykészítéssel és csoportos szituációs játékkal egy-egy történelmi kor elevenedik meg, aminek előnye, hogy akár nagyobb létszámú gyerekcsoportokat is tudnak fogadni, és egy időben többféle elfoglaltságot tudnak biztosítani a gyerekek számára.

"Általában 15 gyerekenként rendelünk egy foglalkozásvezetőt, de maga a programforma 60 vagy akár 120 kisdiákra is alkalmazható. A kiállítás feldolgozásán kívül a műtárgyak alapján, egyszerű technikákkal és alapanyagokból készítünk jellegzetes tárgyakat. A gyermek ezt a kezébe fogja, a fejére teszi, maga elé tartja, belekerül egy csoportos szerepkörbe, amiben ő lesz a címerpajzsos lovag, a várkisasszony, vagy éppen az iniciálékészítő szerzetes" ? folytatta Lovas Márta.

A történelmi korok közös megidézésével az iskolások próbára tehetik ügyességüket a lovagi tornán, de akár egy Árpád-kor végi vásár forgatagába is elkalandozhatnak. Mátyás király udvarában mulatság főszereplői lehetnek, a török korban pedig a közös játék keretét egy török-magyar párviadalt adja. A Rákóczi-szabadságharc idején II. Rákóczi Ferenc fejedelem táborába juthatnak el a részvevők, míg az 1848-as szabadságharc korában egy zászlószentelő ünnepségen vehetnek részt.

Lovas Márta szerint a gyerekek ebben a csoportos szerepkörben beleélhetik magukat a korba, és - például 1848 kapcsán - belecsöppennek a szabadságharc egy olyan epizódjába, ahol az eszmék, hitek iránti tiszteletadás is kifejeződik: "megjelenik a zászlóanya, felköti a nemzeti színű szalagot, előtte a huszárok, a tüzérek és a zászlótartók felvonulnak, a nemes honleányok éljeneznek", a katonák felesküdnek.

Lovas Márta elmondta: az iskolai foglalkozások mellett ugyanebben a felépítésben családos játszóházakat is szerveznek; a családokat minden hónap második vasárnapján várják a Nemzeti Múzeumba.

  Játék?Tér-Idő kalandorai

A felső  tagozatos és középiskolás korosztályok tagjai a Játék?Tér-Idő kalandoraivá válhatnak. "Ez egy élő interpretációs program. Szerettük volna azt a korosztályt elérni és megszólítani, amely már több interaktivitást vár vagy kicsit dinamikusabban szeretne egy-egy program szereplőjévé válni. A fiatalok már a múzeumba érkezve új szerepbe kerülnek. Rögtön a kezükbe kapnak egy olyan, őket megszólító üzenetet, amely behatárolja, hogy éppen melyik korban kalandoznak. A kiállítási tereken belül meg kell keresniük, hogy hol várja őket a feladat, mi az a küldetés, amit nekik kell majd teljesíteni, és eközben az adott történeti kor jellegzetes szereplőivel találkoznak" ? mondta el Lovas Judit, a Nemzeti Múzeum munkatársa.

Az időutazáson egy szerepjátékos egyesület tagjai és a múzeum munkatársai közreműködnek a kalandorok útján, akik a Históriás Történeti Játszóházhoz hasonlóan különböző történelmi korok pillanataiba csöppennek bele. Lovas Judit példaként említette a római kort, ahol egy kirabolt, szegény kereskedő ügyében kell nyomozniuk a résztvevőknek. A nyomozás során találkoznak a helyi légiós helyőrség parancsnokával, egy tehetős római polgárral, és a helyi kovácsmesterrel is, s így "a gyerekek részt vesznek egy olyan aktív programban, amely a saját nyomozásukra is épül. A kiállítást mint egyfajta hátteret használjuk, amiben szabadon mozoghatnak. A küldetés teljesítéséhez el kell készíteni valamit, tehát itt is visszaköszön a történeti játszóház módszertani eleme. A konfliktus megoldása már a tárgykészítés során elkezd kibontakozni, így a szerepjátéknak drámapedagógiai vonulata is van".

A pórul járt kereskedő ügyének végkimenetelét a Játék?Tér-Idő kalandoraiként bárki ugyanúgy megismerheti, mint ahogy a tatárok ellen induló IV. Béla katonáinak sorsát vagy éppen Bécsnek büszke várát ostromló Mátyás bús hadának történetét is. 1848 eseményeiből pedig a pákozdi csata előtti pillanatok szereplői lesznek az időutazó kalandorok.

"Nagyon sok mindenben építünk a történelmi hitelességre, de a kalandorságnak része az is, hogy hagyunk egy kis mozgásteret, hogy a fiatalok is alakíthassák a történetet. Abba az irányba tereljük őket, hogy minél mélyebben érintettek legyenek, hiszen ez a korosztály korábban jóval felelősségteljesebben élte az életét, mint ahogy akár ma, napjainkban tesszük. Az üzenet az idő korlátait átlépve a jövőbe mutat, és segít a jelen jobb megértésében is"? mondta el a Múlt-kornak Lovas Judit.

A népszerű  múzeumpedagógiai foglalkozások közül legközelebb december 13-án, vasárnap 10.30-tól Szent István törvénynapjára várják az érdeklődőket.

A Históriás Történeti Játszóház programján választható foglalkozások: zászlós lándzsa, pajzs, kard, sisak, templom-makett, könyvborító, női fejdísz, ékszer készítése, kehelytakaró hímzése, oklevél írása, pénzverés.

Korfelidéző játék: Az Ispán a király nevében törvénynapot tart, ahol az új törvények szerint tesz igazságot. A törvénynap után a megjelentek vadlúd vadászaton vesznek részt.

További információ:

Lovas Márta
06-20-914-8371

www.mnm.hu