"Fél évig dolgoztunk a festményen, mostanra lassan a végére érünk a munkának" - mondta el a műemlékem.hu-nak Jeszeniczky Ildikó, a Szépművészeti Múzeum restaurátor-művésze. Hozzátette: a kép sok átfestéssel, a javítások miatt élvezhetetlen részletekkel és háttérrel került a műhelybe még a tél folyamán.
A festmény, amely utólag a Mária Terézia magyar ruhában címet kapta, 1742-43-ban született, az alkotója egy ismeretlen pozsonyi festő. A művésznek nem állt modellt a császárnő-királynő, egy másik festményről mintázta az alakot. A fiatal Mária Terézia vonásai ezzel együtt hitelesnek tekinthetők az alkotáson, amely rendkívül részletgazdag, s így az alkotó tehetségét dicséri. A festményt tavaly vásárolta meg a gödöllői kastély. "Kifejezetten érzékeny az eredeti festő ecsetkezelése, a háttér kidolgozása pedig művészi fantáziáról tanúskodik" - jelentette ki Perjés Edit festményrestaurátor-művész.
A festményt augusztus 8-án mutatják be a nagyközönségben a gödöllői kastélyban. A kép Mária Terézia egykori hálószobájában kap majd helyet, amelyet Grassalkovich Antal kifejezetten a császárnő-királynő 1751-es gödöllői látogatása alkalmából építtetett. A festmény bemutatásának hétvégéjén előadást rendeznek a barokk színházban, amelyen megidézik a portré restaurálásának történetét.