Fennállásának 10. évfordulóját ünnepelte a Music Hungary Konferencia & Showcase. A jubileumi rendezvény fókusza idén a zene és az ember kapcsolata volt.
A Veszprém–Balaton 2023 Európa kulturális fővárosa támogatásával megvalósult rendezvényt idén is Weyer Balázs, a szövetség elnöke nyitotta meg, akia Zene és állami támogatások panelben bemutatta a szövetség stratégiai anyagát, mely a hazai zenei támogatási rendszert vizsgálta.
Ezt beszélgetés követte, amelyen részt vett Cselőtei László zenei újságíró, a Hangfoglaló program vezetője és Demeter Szilárd, a Magyar Kultúráért Alapítvány kuratóriumának elnöke. A Music Hungary felmérést készített arról, hogy milyen támogatások hiányoznak vagy kevéssé jól célzottak, mivel lehetne javítani a rendszeren. Az anyagra reflektálva Demeter Szilárd elmondta:
a szektort válságálóbbá kell tenni, a támogatási rendszert pedig stratégiailag kell átalakítani.
A Zene és gyereknevelés témájú beszélgetés meghívottja Czeglédi Szabolcs (Akvárium), Kirschner Péter (zenész), Sena Dagadu (énekesnő) és Vígh Anna (zenei újságíró) volt. Itt a magánélet és a család egyensúlyának fenntartásáról esett szó. A nap záróbeszélgetése a Music Mentál kezdeményezés bemutatásáról, illetve a mentális és lelki egyensúly kérdéséről szólt. A beszélgetést Horváth Gergely vezette. Vendége Bérczes Ádám (coach), Lotfi Begi (zenész, DJ), Sebestény-Gallasz Enikő (WMMD) és Őri Ferenc (booking manager, Tankcsapda) volt. Az est ingyenes showcase-zel zárult.
A konferencia második napját az egyetlen angol nyelvű, a Zene és nagyvilág című beszélgetés nyitotta. Kádár Tamás a Zoomon bejelentkező Tamara Kamińskát (Music Export Poland), Peter Barošt (Szlovén Kulturális Minisztérium) és Náray Mártont (SoundCzech) kérdezte arról, hogyan kezelik a Covid utáni inflációs és energiaválságot a zeneiparban. A délelőtt másik érdekes beszélgetése, A zene a városi élet szövetében a fenntartható éjszakai élet témáját boncolgatta Décsy Eszter és Süli András vezetésével, Gál Máté (Ápoló), Manek Gábor (Turbina, Központ), Szép Tamás (Nappali) és Zsendovics Ábel (Szimpla) klubtulajdonosok részvételével.
A második nap programjában volt szó a mulatós zenei szektor dinamikájáról, a metaverzumról és a jövőről, a flexibilis jegyértékesítésről, a zenei sajtóról, és volt tárgyalástechnika workshop is. Az emberarcú fesztiválokról szóló beszélgetésből kidomborodott, hogy a kis fesztiválok egyre népszerűbbek.
A Zene és aktivizmus meghívottjai Fehér Gábor (Bohemian Betyars), Jónás Vera (énekes-dalszerző), Kádár Tamás (Sziget) és Lovasi András (Kispál és a Borz) voltak. Arról mondták el a véleményüket, hogy szabad-e, kell-e politizálni egy művésznek.
A könnyűzenei oktatás minden évben visszatérő térő témája a konferenciának. Idén is sötét képet festettek arról, hogy az beépíthető-e az állami oktatási rendszerbe.
A Zene és mozgókép panelben a filmes, reklámzenés, alkalmazott zenei világról, valamint az influenszerek, a közösségi média és az újkommunikációs eszközök témájáról cserélt eszmét B. Nagy Réka (influenszer), Dezsényi Eszter (Universal), Lil Frakk (hiphop előadó) és Paczári Viktor (zenész).
A konferencia zárásaként átadták a Music Hungary-díjakat. Az eseményről és a díjazottakról itt számoltunk be.
A díjátadó után egy szál gitárral Hegedűs Józsi bűvölte el közönségét egy nagyszerű és autentikus performansszal. Ezután a Fiúk berobbantották a hangulatot, majd a Mordáitól olyan pszichedelikus köntösbe csomagolva hallhattunk magyar népdalokat, ahogy még sosem.
Fotók: Music Hungary Szövetség/Zsiga Pál és Dávid Zsolt