A különleges előadás rendezője Szikora János, aki nem először vendégeskedik az Operában, azonban ő az egyetlen magyar rendező, aki a másik híres Wojtyla-művet, A mi Urunk festőjét is színre vitte már a pécsi színház újranyitásakor, amikor II. János Pál pápa hazánkba látogatott.
Az Opera főigazgatója, Ókovács Szilveszter két éve kereste meg a Vörösmarty Színház igazgatóját, hogy rendezze meg az előadást a 2020-ra tervezett Eucharisztikus Világkonferencia kulturális rendezvényének részeként. Mivel a világkonferencia az idei évre tolódott, az előadás is erre a sorsa jut.
Az aranyműves boltja című 1960-as verses dialógus középpontjában három pár áll, akik jegygyűrűért mennek az aranyműves boltjába, miközben a három idősíkon játszódó mű filozofikus szövegei a párok történetének bemutatásán keresztül járják körül a szeretet és a házasság szentségének témáját.
Szikora János a művel kapcsolatban elmondta, hogy adott egy vonósnégyes és a zenészek közé ékelődve a színészek. Hol a szöveg alatt, hol előtte, hol utána folyamatosan szól a zene, míg a színészek a zenéhez alkalmazkodva a maguk verbális és színészi eszközeivel formálják a mondanivalót.
A darabban a Vörösmarty Színház színművészei, Tóth Ildikó, Kovács Tamás, Varga Gabriella, Ballér Bianka és Gáspár Sándor szerepelnek. Az Opera előadásában − Dimcevski Alexandre (I. hegedű), Dóczi Áron (II. hegedű), Kondor Péter (brácsa), Balog Endre (gordonka) − a közelmúltban elhunyt kortárs lengyel zeneszerző, Krzysztof Penderecki művei kísérik a prózai színészek játékát, felvételről közreműködik a Magyar Állami Operaház Énekkara (karigazgató: Csiki Gábor).
Fotók: Nagy Attila