Először kelt el egy humanoid robot által készített műalkotás aukción

Tudomány

Több mint egymillió dollárért (389 millió forintért) kelt el csütörtökön a Sotheby's New York-i árverésén Alan Turing portréja, amelyet az Ai-Da nevű humanoid robot készített.

Genf, 2024. november 8.
A Sotheby's aukciós ház 2024. november 1-jén közreadott felvétele az Ai-Da nevű humanoid robotról az AI God című, általa készített Alan Turing-portré előtt a genfi ENSZ-palotában. A modern számítógéptudomány és a mesterséges intelligencia atyjaként emlegetett Alan Turing 220 centiméter magas portréja több mint egymillió dollárért (389 millió forintért) kelt el november 7-én a Sotheby's New York-i árverésén. A női vonásokkal felruházott Ai-Da az első humanoid robot, amelynek egy nagy aukciósház eladta egy alkotását.
MTI/EPA/Sotheby's
Fotó: Sotheby's / EPA / MTI

A női vonásokkal felruházott Ai-Da az első humanoid robot, amelynek egy nagy aukciósház eladta egy alkotását.

Az Ada Lovelace brit matematikusról és komputerúttörőről elnevezett humanoid a szemébe épített kamerák és az Oxfordi Egyetem tudósai által kifejlesztett algoritmus segítségével tudja lerajzolni azt, amit lát. A rajzoláshoz ceruzát vagy tollat használ, mechanikus karjának mozgását a koordinátákat megadó algoritmus szabályozza.

A modern számítógép-tudomány és a mesterséges intelligencia atyjaként emlegetett Alan Turingról készült AI God című, 220 centiméter magas portré árát eredetileg 120-180 ezer dollárra becsülték, de a csütörtöki árverés végül messze felülmúlta a várakozásokat.

Genf, 2024. november 8.
A Sotheby's aukciós ház 2024. november 1-jén közreadott felvétele az Ai-Da nevű humanoid robotról az AI God című, általa készített Alan Turing-portré (j) előtt a genfi ENSZ-palotában. A modern számítógéptudomány és a mesterséges intelligencia atyjaként emlegetett Alan Turing 220 centiméter magas portréja több mint egymillió dollárért (389 millió forintért) kelt el november 7-én a Sotheby's New York-i árverésén. A női vonásokkal felruházott Ai-Da az első humanoid robot, amelynek egy nagy aukciósház eladta egy alkotását.
MTI/EPA/Sotheby's
Az Ai-Da nevű humanoid robot az AI God című, általa készített Alan Turing-portré (jobbra) előtt. Fotó: Sotheby's / EPA / MTI

„Munkám legfontosabb értéke, hogy katalizátorként szolgálhat a fejlődő technológiákról folytatott párbeszédben” – magyarázta Ai-Da, hozzáfűzve, hogy portréját szemlélve „a nézők elgondolkodhatnak a mesterséges intelligencia és a számítástechnika isteni természetéről, miközben ennek a fejlődésnek az etikai és társadalmi következményeit is mérlegelik”. „Alan Turing felismerte ezt a potenciált, és figyel minket, amint e jövő felé száguldunk” – mondta a robot az alkotásról.

Ai-Da két éve megfestette a Glastonbury Fesztiválon fellépő Billie Eilish, Diana Ross, Kendrick Lamar és Paul McCartney portréját is. 2022-ben pedig II. Erzsébet brit királynő portréját is elkészítette.

Ai-Da volt az első humanoid robot, amely tanúskodott egy, a technológia kreatív ágazatra gyakorolt hatását vizsgáló parlamenti bizottság előtt.