A síremlék az Óbirodalomból származik, II. Pepi fáraó idejéből, aki i. e. 2246–2152 között uralkodott. A fáraó a legendák szerint csaknem száz évig, de a valóságban is kivételesen hosszú ideig ült Egyiptom trónján, ami érthetővé teszi, miért tarthatták különös becsben az egészségéről gondoskodó nagy tudású gyógyítót.
A masztaba belsejét lenyűgöző faragványok és erőteljes műalkotások díszítik, amelyek többek között a gyönyörűen festett ajtón, illetve a temetkezési felajánlásokat ábrázoló jeleneteken láthatók – tette közzé az egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium.
A csapat egy kőszarkofágot is felfedezett, amelyen az orvos neve és címei szerepeltek. Teti Neb Fu olyan rangos titulusokat viselt, mint a palota főorvosa, papja, a mérges harapások és csípések gyógyítójaként tisztelt Serket istennő varázslója, főfogorvos és gyógynövények ura.
Bár ezt a sírt sem kímélték meg a fosztogatók, a masztaba falai érintetlenek maradtak, ritka bepillantást engedve az egyiptomi Óbirodalom több mint négyezer évvel ezelőtti mindennapi életébe és kulturális szokásaiba.
„Ez a hihetetlen lelet tovább gazdagítja Szakkara, Egyiptom egyik legjelentősebb régészeti lelőhelyének gazdag örökségét” – hangsúlyozza az az egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium közleménye.