A luzerni Szent Péter-kápolna egyedülálló művészeti projektet mutatott be, amely a vallás és technológia határait feszegeti. A Deus in Machina névre keresztelt installációban egy mesterséges intelligencia által vezérelt Jézus-hologram fogadja a látogatókat a gyóntatószékben. Az alkotást az Immersive Realities Research Lab kutatói és Marco Schmid teológus közösen fejlesztették ki, hogy a mesterséges intelligencia vallási szerepének lehetőségeiről és kockázatairól elgondolkodtassák az embereket.
A hologram Jézus több mint száz nyelven képes kommunikálni, és a látogatókat a következő szavakkal fogadja, függetlenül a megszólított nemétől:
A cél nem a vallási gyónás helyettesítése, hanem az, hogy az emberek intim környezetben oszthassák meg gondjaikat és gondolataikat.
Az MI-Jézus szentírásokból és teológiai szövegekből nyert tudás alapján válaszol. Marco Schmid szerint a program eddigi tesztelése során a válaszai megegyeztek a templom teológiai nézeteivel. Ugyanakkor a mesterséges intelligencia algoritmusai miatt mindig fennáll annak a lehetősége, hogy bizonyos értelmezések eltérnek a hagyományos egyházi tanítástól. Az installáció célja, hogy kritikus gondolkodásra ösztönözze a látogatókat a technológia vallásban betöltött szerepéről. Bár a hologram a gyóntatószékben kapott helyet, a program hangsúlyozza, hogy az interakciók nem számítanak vallási értelemben vett gyónásnak.
A cikk forrása itt olvasható.