Szinetár Miklós mégse mentorálja az SZFE új zsidó színházi specializációját

Színpad

Zsidó színházi specializációt indít jövő év szeptemberétől az osztatlan színművész szakos képzésén belül a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE). Vidnyánszky Attila az egyetemi alapítvány kuratóriumi elnökeként történelmi pillanatnak nevezte a Milton Friedman Egyetemmel közös együttműködést.

Kép forrása: SZFE
Schottner Krisztina, Sepsi Enikő, Vidnyánszky Attila, Szinetár Miklós, Réczei Tamás és Köves Slomó. Kép forrása: SZFE

Az ötéves képzés az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) kezdeményezésére, hazai és nemzetközi szaktekintélyek közreműködésével valósul meg.

Vidnyánszky Attila, a Színház- és Filmművészetért Alapítvány kuratóriumi elnöke a csütörtöki sajtótájékoztatón történelmi és kivételes pillanatnak nevezte a zsidó színházi specializáció elindulását. Mint mondta, az alapítvány kuratóriuma minden támogatást meg fog adni a működéshez. A kuratóriumi elnök hangsúlyozta: az SZFE és a Milton Friedman Egyetem is szívesen fogadta a kezdeményezést, amelyre olyan hallgatók jelentkezését várják, akik elkötelezettek és küldetéstudattal rendelkeznek. A minőségi képzés garanciája Szinetár Miklós lesz, aki mentorként vesz részt a képzésben.

Vidnyánszky Attila emlékeztetett arra, hogy a magyar színjátszás sokat köszönhet a magyar zsidóságnak. Ezért is fontos, hogy a Nemzeti Színház részese legyen a kezdeményezésnek – mondta.

Az új specializáció az EMIH kezdeményezésére jön létre azzal a céllal, hogy a Baross utcai Firgun Házban – a tervek szerint 2025-ben – nyíló zsidó színház számára olyan szakképzett színművészeket képezzenek, akik nemcsak a zsidó kultúrát és színházi hagyományokat ismerik behatóan, de héber és jiddis zsargon nyelvismerettel is rendelkeznek. 

Az SZFE szívesen vesz részt a kezdeményezésben, a specializációra hébenyelv-tudástól és vallási hovatartozástól függetlenül jelentkezhetnek a hallgatók – mondta Sepsi Enikő rektor. A zsidó színházi specializáció tartalmazza a zsidó színházművészet elméleti képzését, a színháztörténetet, az előadás- és műelemzést, valamint a zsidó drámák tanulmányozását. Emellett lesz hébernyelv-oktatás, valamint gyakorlati képzés, amelyben a hallgatók a magyar nyelvű színészképzést követően héber nyelvű színészmesterséget tanulnak a 7–10. félévben. A hallgatóknak a magyar nyelvű színészképzést követően a 6-7. félévben egy izraeli egyetem színművészképzésébe lesz lehetőségük becsatlakozni, ahol eredeti nyelvi környezetben mélyíthetik el a tudásukat. A héber nyelv oktatását a Milton Friedman Egyetem fogja biztosítani – mondta az SZFE rektora, hozzátéve, hogy 7-9 színművész hallgatót választanak ki az új specializációra. Olyan hallgatók jelentkezését várják, akik vállalják, hogy a tanulmányaik után a Baross utcai Firgun Házban – a tervek szerint – 2025-ben nyíló zsidó teátrum színészei lesznek.

 Ez a mobilitási program nemcsak az egyetem többi specializációjának nemzetközi gyakorlatához illeszkedik, de felkészíti a hallgatókat a Firgun Ház által tervezett izraeli vendégszereplésekre is, biztosítva számukra, hogy megszerzett tudásukat később nemzetközi színházi közegben is kamatoztathassák.
Tárgyalnak a Tel-avivi Egyetemmel egy négy-hat hetes blokk létrehozásáról, amely worksopokat és tanulmányutat is tartalmaz. Az SZFE rektora bejelentette a képzés két osztályvezetőjét is: egyikük Maia Morgenstern, a bukaresti zsidó színház igazgatója, nemzetközileg elismert román színművész lesz, míg a másik osztályvezetői feladatot Réczei Tamás színházrendező, dramaturg, a Firgun Zsidó Kulturális Alapítvány elnöke vállalta. Az oktatásban mentori szerepet kap Szinetár Miklós rendező is – tette hozzá. Sepsi Enikő emlékeztetett arra, hogy Maia Morgenstern többek között olyan jelentős nemzetközi produkciókban szerepelt, mint Mel Gibson A passió című filmje, valamint számos magyar alkotásban is feltűnt, többek között Mészáros Márta A hetedik szoba és Szász János Witman fiúk című filmjében.

Schottner Krisztina, a Milton Friedman Egyetem rektora arról beszélt, hogy az egyetem egyházi fenntartásban működő világi intézmény, amely az utóbbi években dinamikus fejlődésnek indult, ezt a hallgatók számának növekedése is mutatja. Folyamatosan bővül a képzési portfólió is, korábban gazdasági, társadalmi és bölcsészettudományi területekről érkeztek hallgatók, ma már tanítóképzés vagy pilótaképzés is elérhető az intézményben.

Kitért arra is, hogy amióta az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) az intézmény fenntartója, a fejlődés felgyorsult, a hittudományi tanszéken, az Ashkenaziumon az akkreditációs bizottság pár héttel korábbi döntése értelmében már alap- és mesterképzés is indulhat. Az Ashkenazium tanszéken keresztül támogatja az egyetem az SZFE zsidó színházi specializációját hébernyelv-oktatással, valamint a zsidó színművészet és kultúra megismertetésével, emellett nemzetközi kapcsolatokat is biztosítanak, hogy a hallgatók Izraelben, nyelvi környezetben erősíthessék meg a tudásukat – hangsúlyozta Schottner Krisztina.

Frissítés

November 8-án 22:32-kor Szinetár Miklós az alábbiakat posztolta Facebook-oldalára:

Az SZFE „Zsidó osztállyal” kapcsolatban az alábbi levelet küldtem Réczei Tamásnak.

Kedves Tamás!

Még egyszer köszönöm, hogy megkerestél, hogy vegyek részt a projektedben. Örültem, hogy egy hajdani tanítványom gondolt rám. Sajnos a sajtóhír, hogy ami indul az egy „Zsidó osztály” pontatlan és sok félreértést eredményezett. Legjobb tudomásom szerint ebbe az osztályba bárki jelentkezhet vallástól függetlenül, csak el kell sajátítani a héber nyelvet is, ami egyfajta nemzetközi szereplési lehetőséget biztosíthat. Egyébként olyan, mint bármelyik más színész osztály. Lehet, hogy tévedtem, lehet, hogy jól gondoltam, annyi biztos, hogy mióta megjelent ez a hír, azóta a Interneten rengeteg rosszalló, elutasító komment jelent meg. Olyanok is, akik nem barátaim, de olyanok is, akik barátaim írásban és szóban szemrehányást tettek, hogy miért veszek ebben részt. Sajnos mivel az Európai hírű Maya Morgenstein elvállalta az irányítást csak felületesen tájékozódtam valamennyi körülményről. Bevallom eszembe se jutott, hogy ez a terv ennyi indulatot kavarhat, de szembe kell néznem a valósággal. Olyan légkör alakult ki az induló osztály körül, aminek a kezelésére alkalmatlannak érzem magam. Mivel az én szerepem belátható időn belül jelentéktelen lett volna, úgy gondolom, hogy nem fogtok nélkülözni. Tanitásra még volna kedvem, de harcokhoz semmikép. Úgyhogy egyelőre úgy döntöttem, hogy ebből a projektből kimaradok. Kérem megértésedet.

2024 November 9.

Szinetár Miklós