Hankó Balázs kiemelte, hogy a legnagyobb hazai tudomány-népszerűsítő rendezvényt, a Science Expót november 21-től 23-ig tartják a Szépművészeti Múzeumban. Az ingyenes eseményen nyolcvan intézmény vesz részt, egyetemek, kutatóintézetek és a gazdasági szektor szereplői mutatják be közös eredményeiket.
Hankó Balázs hangsúlyozta: a magyar tudás és kreativitás kiváló, ezt a tavalyi két magyar Nobel-díj is bizonyította, emellett az elmúlt évben 44 százalékkal nőtt a műszaki, a természettudományos, a mérnöki, az informatikai, az orvosi és egészségtudományi területre felvett egyetemi hallgatók száma.
„Lakosságszám alapján Magyarország a 96. helyet foglalja el a világban, de 13. az egymillió lakosra eső olimpiai érmek számában, és 11. az egymillió lakosra eső Nobel-díjasok számában” – emlékeztetett Hankó Balázs.
Kitért arra, hogy az interaktív Tudományos Expón nemcsak spektroszkópiát lehet megtapasztalni, de ott lesz például a Da Vinci nevű robot is, amely a robotsebészetet mutatja be, emellett VR-szemüveg segítségével lehet betekinteni az űrbe, és számos érdekességgel szolgálnak a rendezők a 3D-nyomtatás egészségügyi alkalmazásáról is.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a Gödöllői Premontrei Szent Norbert Gimnázium is részt vesz a szervezést koordináló Nemzeti Tudósképző Akadémia programjában.
Az eseményen kiemelték, hogy a Tudományos Expóval párhuzamosan, november 20-tól 23-ig a Tudományos Világfórumnak (World Science Forum) is Budapest ad otthont, ezen a világ legismertebb kutatói tanácskoznak.
A sajtótájékoztatón Hegyi Péter, az Európai Tudományos Akadémia budapesti Tudásközpontjának igazgatója, a Nemzeti Tudósképző Akadémia programigazgatója elmondta: a tudomány nem öncélú, mindig azért dolgozik, hogy a társadalom javára hasznosítható tudást generáljon.
„Az expón az élettudomány, a természettudomány, a társadalomtudomány területei egyaránt meg fognak jelenni. Betekintést engedünk a legújabb felfedezésekbe, szó lesz a klímavédelemről, a legújabb biológiai kísérletekről vagy az Okosfarm és az Okosváros projektekről” – fűzte hozzá.
A Tudományos Expo a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Magyar Tudományos Akadémia, a Nemzeti Innovációs Ügynökség, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat, a Nemzeti Tudósképző Akadémia, valamint a legnagyobb hazai egyetemek együttműködésében valósul meg.