Indul a Berlinale! - interjú Havas Ágnessel

Egyéb

Milyen magyar részvétel lesz jelen a berlini nemzetközi filmfesztiválon?

A Berlinale a világ egyik legnagyobb filmfesztiválja, ahol nemcsak a filmek versenye zajlik, hanem sok egyéb más filmes program is lesz. Ezeken az úgynevezett egyéb filmes programokon vesz részt három magyar fiatal. Az egyik Császi Ádám, aki tavaly a Berlinale Panoráma elnevezésű rangos programjában debütált a Viharsarok című filmjével, ami egyébként az első játékfilmje volt, és máris egy ilyen nagy fesztiválon szerepelt, komoly visszhangot kiváltva. Idén a következő játékfilm tervével, a High Dive-val kapott meghívást. A filmtervet a Berlin Co-Production Market (Berlini Koprodukciós Vásár) választotta ki, ahol majd a producerrel együtt személyesen kell prezentálnia filmtervét a lehetséges külföldi koproducereknek. 331 pályázó közül választották ki azt a 36 tervet, amelyek részt vehetnek ezen a vásáron. Itt egyébként villámtalálkozók is vannak, tehát aki esetleg szívesen befektetne a filmbe, azzal tud találkozni a producer és a rendező. A film elnyerte a Magyar Nemzeti Filmalap fejlesztési támogatását, a producerek Muhi András és Ferenczi Gábor. Az operatőr pedig szintén egy fiatal tehetség, az a Rév Marcell, aki a Viharsarok című filmet is fotografálta. Ezen kívül a Cannes-ban is díjazott Fehér Isten című Mundruczó-filmnek is ő volt az operatőre. Császi Ádám készülő filmjének a tervek szerint ő lesz az operatőre.

Egy fiatal írótehetség Cristina Grosan, aki egyben a filmjének a rendezője is lesz. Egy arany szőrmebunda (A Coat of Gold) című filmtervével válogatták be a Berlinale Talent Campus-ra, ami a fiatal tehetségek szakmai fóruma a Berlinale kereti között. A Campus Script Station nevezetű forgatókönyv-fejlesztő szekciójába kapott meghívást a filmterv, ahol a játékfilmek írói egy hétig intenzív kurzus keretein belül fejlesztik a könyvet elismert nemzetközi szaktekintélyek bevonásával.

Bogdán Árpád Genézis című filmterve a lengyel szervezésű ScriptEast forgatókönyvfejlesztő fórumra kapott meghívást, melynek az a lényege, hogy a külföldi szakmabeliek segítéségével, több hónapon át tart egy-egy filmterv fejlesztése. Az első állomás a Berlinale. A Genézis című filmterv fejlesztését a Filmalap is támogatja.

havas_agnes1_450x330.png
MTI fotó: Koszticsák Szilárd

Magyarországról érkezett tanárok, mentorok is a helyszínre utaznak.

Történetesen az úgynevezett tutorok (a fejlesztésben segítő tanárok, irányítók) között is van egy magyar, Gazdag Gyula, filmforgatókönyvíró és filmrendező. Hosszú évek óta Los Angeles-ben tanít az UCLA-n (University of California Los Angeles). Emellett a Berlinale keretei között megrendezett European Film Marketen (Európai Filmvásár), mely az év első jelentős nemzetközi filmvására, ismét lesz magyar stand, ahol elérhetőek lesznek a legújabb magyar filmek is a külföldi filmvásárlók és fesztivál szervezők, kurátorok számára is. Ha valaki magyar filmet szeretne venni, akkor a filmalap katalógusából választhat, és ott letárgyalhatja a részleteket az értékesítéssel foglalkozó kollégánkkal. Az Eurimages vezetőségének is lesz egy ülése, ahol részt vesz a magyar képviselő, Bereczki Csaba. Az Eurimages az Európa Tanács filmalapja, melynek elsődleges célja az európai koprodukciók gyártásának és forgalmazásának támogatása. Évente többször lehet pályázni koprodukciós filmtervekkel, melyek legalább két vagy három ország koprodukciójában készülnek. Legutóbb Mundruczó Kornél filmje, a Fehér Isten kapott támogatást az Eurimages-tól, illetve a jelenleg még készülő, utómunka alatt lévő, a filmalap által is támogatott német-román-magyar koprodukció, az Utazás apánkkal, Anca Miruna Lazarescu első játékfilmje.

Milyen kritériumoknak kell megfelelni egy ilyen pályázathoz?

Mindenképpen szükséges, hogy egy filmalkotásnak koprodukciós partnere legyen. A pályázat részeként angol vagy francia nyelven kell kész forgatókönyvet beadni, és az is szükséges, hogy meglegyenek a produkció feltételei. Az Eurimages képviselői elolvassák a forgatókönyveket és általában azokat a filmeket részesítik előnyben, amelyek érvényes gondolatokkal szolgálják Európa közösségét és a különböző országok nézői számára érdekesek lehetnek.

 

Nemzetközi szinten mire számít a Berlinalen?

A Filmalap kiadásában most először lesz egy olyan magazin formátumú kiadvány, amely bemutatja, hogy mi minden történt a magyar filmmel az elmúlt hónapokban. Nemcsak a Filmalap tevékenységét, a támogatási döntéseket, a fesztiválsikereket és filmeladásokat, hanem azt is bemutatja, hogy Magyarországon független forrásból, illetve az NMHH Médiatanács támogatásával is készülnek dokumentum- és animációs filmek, tévéfilmek és animációs sorozatok, ismeretterjesztő filmek. Ezzel a kiadvánnyal azt szeretnénk bemutatni, hogy Magyarországon pezsgő filmes élet van. A kiadvány előre is mutat, hiszen foglalkozik a jelenleg még készülőben lévő új játékfilmekkel is, melyeket hamarosan megismerhetnek a külföldi filmfesztiválok nézői, és remélhetőleg a moziba járók is.