A Nagy Zoltán és Lóky Tamás által irányított Gesztus Műhely Egyesület új kortárs művészeti központ megteremtésén dolgozik. Az egyesület a XVIII. kerületi Lenkei utca - Egressy Gábor utca sarkán található, textilüzemként, majd díszletgyárként üzemelő épületegyüttest 2006 nyarán vette használatba bérlőként, azzal a céllal, hogy a kortárs előadóművészetek számára próbahelyet és egyben fellépőhelyet biztosítson, és teret adjon a nemzetközi művészeti csereprogramoknak.
A Gesztus Műhely Egyesület céljai között szerepel az impozáns terekkel bíró (a csarnok 1300 nm, a toronyépület pedig 400 nm) épületegyüttes helyrehozatala: a SÍN rekonstrukciós terveit az a Kis Péter készítette, akinek a nevéhez többek között az Állatkert nagyszabású rekonstrukciója is fűződik. Hosszú távú terveik közé tartozik az is, hogy a próbateremként és rendezvénycsarnokként funkcionáló csarnoképület, illetve a színházi térként működő torony mellett, egy, a közelben üresen álló óvoda épületét is felújítsák, éttermet, kávézót és a külföldi társulatok fogadására alkalmas központot hozva létre ezáltal. A SÍN-t üzemeltető, a szervezőmunkát jelenleg kizárólag önkéntes alapon, lelkesedésből végző Nagy Zoltán, Lóky Tamás, Szentesi Adrienn, Makai Ágnes négyese folyamatosan pályázik és keresi a támogatókat. Az épületben zömében a Gesztus Műhely Egyesület tagjai vagy az egyesület rezidensprogramjában részt vevő külföldi társulatok próbálnak, de természetesen a SÍN nyitott más művészeti ágak és a Gesztuson kívüli táncosok felé is, tudjuk meg Szentesi Adrienntől. A Gesztus Műhely Egyesület a tervek szerint a jövőben évi két fesztivállal számol, egy tavaszi és egy őszi programsorozattal. Kiderül továbbá, hogy szintén startra kész a Közművelődési projekt, melynek lényege a fiatalok (elsősorban középiskolás korosztály) megismertetése a kortárs táncművészettel: a diákok belenézhetnek az aktuálisan az épületben dolgozó társulat próbafolyamatába, és a látottakat megbeszélhetik az alkotókkal, táncosokkal.
Az I. Gesztus Fesztivál, - melyen elsősorban a Gesztus Műhely Egyesület tagjai lépnek fel - áttekintést nyújt a SÍN-ben folyó művészi munka eddigi eredményeiről: előzetesen nagyon úgy tűnik, hogy az egyik legfrissebb szemléletű kortárs táncfesztiválon vehetünk majd részt.
11-én, szerdán, a fesztivál nyitónapján erős kezdés várható. A MU Terminál igen rövid idő alatt az ország egyik legizgalmasabb alkotóműhelyévé nőtte ki magát: a fiatal táncosok most Juhász KataPróbafelvétel, Kun AttilaTerminum című darabjával érkeznek, melyet néhány hete már a MU Színházban elcsíphettek a szemfülesek. Kötelező látnivaló. Előtte pedig egy különleges, hét perces etűd szerepel a programban: Réti Anna Szász Dániellel bemutatandó, Liza című darabjának érdekessége, hogy csupán egyetlen egyszer látható, kizárólag itt, a fesztiválon. Zárásként aznap a Házmester zenekar muzsikál.
Másnap, 12-én csütörtökön a Puskin utca folyóirat kortárs irodalmi felolvasóestje az első programpont, majd Juhász Kata és Gergely Attila közös estje következik: Juhász Kata a Rock n' Roll és az Eine Kleine Bachmusik, míg Gergely Attila Én-ek a tű fokán című koreográfiáját hozza el, sőt, DJ Gergely Attila később talpalávalóval is szolgál.
A következő nap, 13-án pénteken Aknai Katalin művészettörténész nyitja meg Szilágyi Rudolf képzőművész Opacitálódás című kiállítását. A különleges multimédiás videoinstalláció kifejezetten a SÍN hatalmas, 1000 nm-es kiállítóterébe készült. A kiállításhoz Nagy AndreaTanulmányút című koreográfiája is kapcsolódik, melyben az alkotó Parti Nagy Lajos írásokat használt fel. Szintén irodalmi ihletésű Nagy ZoltánHomokszék című koreográfiája, melyet egy Borges novella inspirált.
14-én, szombaton, ha közvetetten is, még mindig szerepet kap az irodalom, Pataky Klári lorcai mélységeket kutat Lépni sem, nézni sem című szenvedélyes darabjában, melyet Domokos Flóra és Szabó Csongor táncol. E régi kedvenc után egy premier: a Szlovéniából érkezett Inner World Theatre, azaz Sao és Mojtina Jurcer bemutatják az Anatomy of Loneliness (A magányosság anatómiája) című - a SÍN-beli két hetes próbafolyamat során végső formát kapott - koreográfiájukat. Az előadás után a Bárka Hajónapló Műhelyének fiatal kritikusai faggatják az alkotókat, majd egy kis jazz - The Green Bridge Quintett - következik.
A zárónap, 15. vasárnap még mindig sok meglepetést tartogat, a lengyel Whirls Dance TheatreAfter hours (Munkaidő után) című előadása a mindennapi mókuskerékről, a reggeltől estig tartó rohanásról, a megvalósulatlan álmokról szól. A fesztivál záródarabja Hámor JózsefCsendmorzsák - Mandala című kettőse, majd a Santa Diver zenéje zárja a fesztivált.