A magyar romantikus próza legnagyobb alkotójának gazdag életműve számos filmkészítőt megihletett, a műveiből készült filmfeldolgozások a könyvektől függetlenül is jelentős népszerűségre tettek szert, új, szélesebb közönséggel megismertetve Jókai Mór örökségét. A Filmio kínálatában megtalálható az Egy magyar nábob, a Kárpáthy Zoltán, a Fekete gyémántok és A kőszívű ember fiai című alkotások, az író születésének 200. évfordulója alkalmából pedig keddtől vasárnapig ingyenesen megtekinthető további négy kiváló film.
Az aranyember 1918-as változatát sokáig elveszettnek hitték. A film a magyar némafilmgyártás egyik csúcsteljesítménye, amely az első világháború utolsó évének nehéz körülményei között született meg. A filmet rendező Korda Sándor később a nemzetközi filmgyártásban Alexander Kordaként szerzett hírnevet.
Az aranyember 1962-es feldolgozása a hatvanas évek magyar filmművészetének kiemelkedő darabja, Pécsi Ildikó, Béres Ilona, Csorba András és Latinovits Zoltán főszereplésével készült adaptáció. A film a szerelem, a hűség és a társadalmi elvárások feszültségeit dolgozza fel, miközben a főszereplő sorsa a pénz, a hatalom és a lelki vívódás határvonalán egyensúlyozik.
A Szaffi, Dargay Attila 1984-es mozifilmje Jókai Mór A cigánybáró és a Szaffi című kisregénye nyomán készült, és két szerelmes különös egymásra találását meséli el a török hódoltság végnapjaiban. A romantikus történet bővelkedik kedves állatfigurákban és szórakoztató párbeszédekben, a főbb karakterek Kern András, Pogány Judit, Gobbi Hilda, Bárdy György, Zenthe Ferenc, Csákányi László és Hernádi Judit hangján szólalnak meg.
A kilencszobás házban egyedül lakó uraságot zavarja a pincében lakó szegény ember kilenc gyermekének karácsonyi éneke. Ez a Melyiket a kilenc közül? története, amelyet 1983-ban mutattak be. A Jókai Mór novelláját feldolgozó rövidfilm Szőts István utolsó Magyarországon készített alkotása.