Inka múmia lehetett Munch Sikolyának mintája

Kultpol

Már egy párizsi múmia is szemet szúrt

Az oslói Munch Múzeumból nemrég elrabolt Sikoly című kép és az inka múmia hasonlósága akkor szúrt szemet a kutatónak, amikor a Firenzei Természettudományi Múzeumban CT-vizsgálatot is magában foglaló tudományos kutatásba kezdtek a perui múmia-gyűjteményben.

"Megdöbbentő volt a hasonlóság. Munch festménye, a Sikoly és a több száz éves perui múmia gyakorlatilag ugyanúgy néz ki" - mondta a Firenzei Egyetem tanára, Piero Mannucci a Discovery Newsnak. Noha legutóbb egy Nagaszakiban talált antik szobrot hasonlítottak Munch világhírű festményéhez, az elmélet, mely szerint Munch egy perui múmiáról mintázta volna művét, szintén nem újkeletű.

Robert Rosenblum professzor, a New York-i Egyetem modern európai művészeti szakértője már az 1978-ban a washingtoni National Gallery of Art-ban tartott "Edvard Munch szimbólumai és képei" kiállításának katalógusában megemlítette, hogy lehet valami kapcsolat a párizsi Musée de l'Homme-ban tartott inka múmia és a festmény között.

Rosenblum elméletét az is alátámasztja, hogy Munch és Paul Gauguin az 1889-es párizsi Trocadero-kiállításon tényleg láthatták a múmiát." A Munch és Gauguin közti kapcsolat alapja valószínűleg közös vonzódásuk lehetett az efféle groteszk tárgyak iránt" - mondta Rosenblum. A Gauguin festményein szereplő arles-i szüretelők és a művész több más munkája is a párizsi múmia kifacsarodott pózát idézik, állítják a kutatók.

A festmény különös alakja kevésbé hasonlít a Párizsban őrzött múmiára, inkább a firenzeit idézi. "A párizsi múmia a kezeit az arcára szorítja, míg a mi múmiánk kezei nyitva vannak a fej két oldalán, ahogy a Sikoly központi alakja is teszi" - mondta Mannucci.