Internetre költözik a Da Vinci-kollekció

Kultpol

A kéziratokat és rajzokat egész mostanáig csak az olaszországi Vinciben található Leonardo Nemzeti Múzeumot felkereső kutatók tanulmányozhatták, ám az intézmény ígérete szerint hamarosan 12 ezer oldalnyi anyag kerülhet fel a világhálóra. Az EU finanszírozásával készülő, jelenleg még lezárt www.leonardodigitale.com oldalra eddig 3000 szkennelt oldal került fel. A könyvtár igazgatója, Romano Nanni szerint jelenleg még csak a kezdeteknél tartanak, és reményeik szerint lassan egyre több kézirat kerülhet majd fel az internetre.

A kései 15. és korai 16. századból származó rajzok a művész elképesztően széles érdeklődési körét mutatják be a geometriától a csillagászaton át a hadviselésig és a repülés tudományáig. Az írások egytől egyig tükörírással készültek. Nagy részük kikódolása azonban komoly nehézségekbe ütközik, mert az egyszerű hétköznapi teendők sokszor összemosódtak a tudományos értekezésekkel.

A művész munkái 10 különböző kódexben terjedtek Európában, ám a mester halála után a legtöbb visszajutott Itáliába. A gyűjteményre a legnagyobb csapást Napóleon megjelenése jelentette, aki a legértékesebb darabokat magával vitte. A kéziratok közül a Leicesteri kódex a legismertebb, amely jelenleg a Mcrosoft-alapító Bill Gates tulajdonában van, aki azt 1994-ben egy aukción 30,8 millió dollárért vette meg, ezzel azt a világ legdrágább könyvévé téve.

Bár a digitális archívum jelenleg csak olaszul üzemel, az ígértek szerint nagyjából két hónap múlva angolul is böngészhető lesz.