A magyar forradalmat nemzetközi politikai összefüggésekben elemző művet 2005 őszén adta ki a Magvető Kiadó. A ?magyar ügyet? képviselő dán diplomata halálának rejtélyes körülményein keresztül az ENSZ szerepét vizsgáló kötet hatalmas visszhangot váltott ki Magyarországon, ezt követően Nagy András több egyetemi előadásra és konferenciára kapott meghívást, hogy beszámoljon több mint tízéves kutatómunkája eredményeiről, többek között Olaszországban, Dániában és az Egyesült Államokban.
A téma dán kutatója, Bo Lidegaard szeptember 29-én, pénteken Budapesten tart előadást az 1956 és Magyarország: A szemtanúk emlékei - a szabadság és a demokrácia útján című konferencián Nemzetközi támogatás? címmel.
Röviden A Bang-Jensen ügy - ?56 nyugati ellENSZélben című könyvről:
1959. november végén egy férfit találtak átlőtt halántékkal egy New York-közeli parkban. A halottat rövidesen azonosították: Bang-Jensen, a ?magyar üggyel? foglalkozó ENSZ-bizottság dán munkatársa volt. Ki volt ez az ember? Ki volt a magyar forradalom szinte ismeretlen, távoli hőse, aki a bukás és reménytelenség ellenére menteni próbálta a menthetőt ? életeket, hősöket, emlékeket?
Miként történhetett, hogy a szabad világban, a világszervezet munkatársaként, Bang-Jensen megpróbáltatásai megaláztatásokká változtak, majd őt ? éppen őt ? távolították el az ENSZ-ből, az alapelvek megcsúfolói pedig a helyükön maradhattak?
Miként tárult fel Bang-Jensen meggyőződésén, elszántságán, cselekedetein keresztül az a döbbenetes nemzetközi ? nyugati ? közöny, szinte viszolygás, ami a retorikus tűzijáték ellenére, vagy éppen azért, többé-kevésbé megpecsételte ?56 sorsát? És ő, éppen ő miért nem nyugodott bele. Miért vált mind szilárdabb meggyőződésévé, hogy az ENSZ-szel baj van ? nagy baj?
Mi vezetett ehhez a tragédiához ? azt követően, hogy felettesei előbb utasították, fenyegették, fegyelmi bizottságok elé állították, majd kivezették az épületből, utóbb pedig elbocsátották a világszervezettől ?, és mindennek nyomán Bang-Jensen miért nem adta fel küzdelmét? Miért kellett meghalnia? Hova tűnt halála előtt, ki húzta meg a fegyver ravaszát, és miért zárult le olyan hamar a rendőrségi nyomozás? Mi történt?
Nagy András nagyszabású történeti esszéjében ezekre a kérdésekre keres választ; több mint egy évtized kutatómunkájának következtetéseivel, eddig ismeretlen források feltárásával, az ellentmondásoktól és a tragédiától inspirált írói képzelőerővel.