70 éves Erich Segal

Irodalom


lovestory.jpg
Love Story

 (MTI) - Erich Wolf Segal New York Brooklyn városrészében született 1937-ben, középiskolai tanulmányait is ott végezte, a nyarakat azonban rendszeresen Svájcban töltötte. Brooklyn világa többször is visszaköszönt munkásságában. Édesapja rabbi volt, így a hit is meghatározóvá vált Segal több művében, így például a Hívő lelkek című könyvében.
  A patinás Harvardon járt egyetemre, ahol 1958-ban kapott diplomát, majd mesterfokozatot, később pedig doktorátust szerzett. A görög és latin nyelv és irodalom professzoraként tanított a Harvardon, a Yale, és a Princeton egyetemeken, vendégprofesszorként megfordult Münchenben, Tel Avivban, Oxfordban és Londonban is.
  Első nagy sikere nem önálló regény, hanem a Lee Minoff művéből készült Beatles-film forgatókönyve, a Yellow Submarine volt. További forgatókönyveit is kedvezően fogadták, de önálló ötleteiből írt szkriptjei legtöbbször a filmstúdiók helyett az íróasztal fiókjában kötöttek ki. Egyik romantikus filmötlete, a Harvardra járó fiúról és a Radcliffe-re járó lányról azonban felkeltette Lois Wallace irodalmi ügynök érdeklődését. Wallace javasolta Segalnak, hogy gyúrja át a forgatókönyvet regénnyé. Minden idők egyik leghíresebb romantikus története, a Love Story így született meg. Oliver Barret és Jenny Calliveri tragikus szerelme, a felső tízezer és a középosztály találkozása, a társadalmi korlátok lebontása a hetvenes évtized meghatározó élménye lett. A 35 nyelvre lefordított kisregényből készült film hozta meg a világhírnevet Ryan O'Neal és Ally MacGraw, valamint az Oscar-díjat Segal számára.
  A New York Times bestseller listájának első helyét hosszú időre kibérlő Love Story az 1970-es év legnagyobb példányszámban elkelt könyve volt az Egyesült Államokban. A hét évvel későbbi folytatás, az Oliver története ugyan sikert hozott a szerzőnek, de nem érte el a Love Story népszerűségét. A felesége halálát feldolgozni képtelen Oliver öltönyét a filmvásznon ezúttal is Ryan O'Neal ölthette magára, a női főszerepet Candice Bergenre bízták.
  Erich Segal a nyolcvanas években is megmaradt a romantikus, ám kevésbé drámai hangvételű történeteknél, amelyeket szinte egytől egyig a filmvásznon is viszontláthatott a közönség. Az elfelejtett kaland (Man, Woman and Child) egy majdnem tökéletes házasságba enged bepillantást, amit végleg tönkretehet a férj múltjából felbukkanó házasságon kívüli kisfiú. A filmadaptációban Martin Sheen és Blythe Danner játszották a sikeres és boldog házaspárt, akiknek meg kell küzdeniük tökéletesnek gondolt életükért.
  A nyolcvanas években az író még két sikerkönyvvel jelentkezett, az 1985-ös The Class, és a későbbi Orvosok egyaránt a könyveladási listák élén landolt. Segal legutóbbi nagy sikert elért könyve a Hívő lelkek volt, amiben a szerző egy amerikai zsidó testvérpár és egy ír katolikus fiú egy életen és az egész világon átívelő barátságát, a vallás és a hit kérdését írja le a tőle megszokott kiváló stílusban.
  Erich Segal írói munkássága mellett tudományos pályáját sem hanyagolja el, a jelenleg Oxfordban tanító szerző több tudományos cikket és művet publikált az utóbbi években. Az író-professzor emellett narrátorként, TV- és rádiókommentátorként és színikritikusként is gyakran szerepel, valamint tagja az Irodalomtudományi Akadémiának is.