Amerikai író francia díja

Irodalom

(MTI/AFP) - A két hónappal ezelőtt szinte ismeretlennek számító 39 éves író több mint 900 oldalas regénye, a Les Bienveillantes egy egykori SS-tiszt önvallomása formájában emlékeztet a II. világháború éveire, a hitleri Németország bűneire. A könyv az ősz irodalmi sikere, 200 ezer példányt adtak el belőle.
Jonathan Littell 1967-ben született New Yorkban, apja, Robert Littell maga is író és újságíró, aki kémregényeivel szerzett hírnevet. Jonathan Franciaországban nőtt fel és tanult - mivel apja tudósítóként dolgozott Párizsban -, majd amerikai egyetemeken egészítette ki tanulmányait. Jonathan emberbaráti szervezetek aktivistájaként dolgozott tizenöt éven át a világ különböző részein, mielőtt nagyregényét "a hóhér és a személyes felelősség" témájáról megírta volna.
A Francia Akadémia zsűrije csütörtökön abszolút többséggel már a szavazás első fordulójában Littellnek ítélte a díjat. A regény főhőse Max Aue, egy német értelmiségi, aki a gyilkolás és a borzalom technikusává vált a háborúban, és első személyben, bűnbánat nélkül számol be a keleti fronton elkövetett rémtettekről.
Bár a mű kedvező kritikákat kapott a francia kritikusok többségétől, akadt eltérő vélemény is. Claude Lanzmann, a Holokausztról szóló Soa című film alkotója például élesen elítélte Littell alkotói módszerét. Maga a szerző, aki Barcelonában él, úgy nyilatkozott, hogy nem érdeklik az irodalmi díjak.
Regénye különben esélyes lehet a legrangosabb francia irodalmi trófeára, a Goncourt-díjra is.