Arc/kép/módosulatok

Egyéb

Egy tizenhét éves diák Mulandóság című versének második szakasza ez 1899-ből. Későbbiekből is tagadhatatlan, hogy életérzése is, ecsetkezelése is ugyanazon Juhász Gyuláé, aki 1934-ben azt írja majd: ?Most az enyészet kezében vagyok?. Ugyanebből az utóbbi ? bár nem a legutolsó ? évből való a Váci szeptember 1899 egy ?égőszemű? kispapról, akinek ?lelke messze őgyeleg, / várják pásztortüzes tiszai tájak / és ő egy halk Verlaine-versre gondol."

Most reá gondolok vissza.

1. Kisdiákosan

Kaposvárott, a fiúgimnáziumban, Krasznai Lajos tanár úr is csak úgy taníthatta a Nyugatosokat, ahogy 1956 és 1960 közt lehetett volna, ha betartja a szigorú tantervet is, ráadásul odaalázul a kötelező eszmei mondandókhoz. Kosztolányi-rajongó volt, de ? úgy emlékszem ? nála (természetesen Babits után) megfért egymással Tóth Árpád és Juhász Gyula valahol Hamburger Jenő és Zalka Máté között is még. Innét visszanézvést, a tűrhető nacionalizmus határain belül maradt, ami léleksérüléseket is okozhatott bármelyik tiszta önérzetű pedagógusnak.

Neki köszönhetem, hogy Ady magyarság-verseiből brillírozhattam az érettségin, s azt is, hogy ? véletlenül ugyanezért ? Kiss Lajos (Szigeti-tanítvány) esztéta lepontozott szegedi fölvételimen. Nos, ahhoz, hogy mindezt bárki is megértse, tudomásul kell vennie, hogy Krasznai tanár úr (alias Csöpi, mert annak becéztük mi, ötvenhatba habarodott kamaszok, galamblelkéért; egyszóval, legkíméletlenebb hisztériáimat is megértő, megbocsátó, bár verseimet másodlagosan kezelő nevelőm) ugyanannak a kornak áldozataként próbálta megmagyarázni nekünk, Nagy Imre szülővárosában lakóknak, az irodalomtörténet mindenkori históriai, politológiai hátterét, hogy tudta azt: ugyanolyan lehetetlenre vállalkozik, mint amikor a Légy jó mindhalálig Nyilas Misijének próbálja elmondani földrajz oktatója a reánk leselkedő Trianont.

Krasznai tanár úrtól tehát főként azt tudtuk meg, hogy milyen kegyetlen árván érezte magát a Tomiba száműzött Juhász Gyula, a Végek költője. Kár, hogy sem Nagyvárad, sem Szakolca hovatartozása nem jöhetett eléggé szóba, már csak azért sem, mert ezekről földrajz tanárunk annyit sem mert nyilatkozni, mint az, aki históriára oktatott minket ? átmenetileg. Az ötvenhét utáni körülmények között ? mégiscsak dicséretes módon ? Krasznai tanár úrnál az is (hogy pedagógiai szakkifejezéssel éljek) motiválta mindezt, hogy a pletykák szerint ugyan várományosa lehetett volna egyetemi állásnak is (1949-ben még a Pázmány Péter Tudományegyetemen végzett magyar?történelem szakon) ? ha a finnugor nyelvészet örökös imádata mellett belé nem szerelmesedik egy finn hölgybe, és nem próbál utána disszidálni Északra.

Állítólag ezért száműzték vissza szülővárosába, abba a gimnáziumba, mely akkor már nem viselhette azt alapító Somssich Pál nevét, helyette Stancsics Mihályét, ki 1848-ban sem gondolta volna el népfiként, hogy század múltán milyen méltatlanságokba keveredik, mint annak a munkásmozgalomnak az első harcosa, amely Juhász Gyula sorsává is vált. Tanárunk mindezt úgy élte túl, hogy a maga Tomijában akár díszpolgár is lehetett volna azért, mert visszatelepült, négy gyermeket nemzett (kik közül az első neve Ildikó, de az utolsó azért Aino) s nagy merészen gimnáziumi Hangos Újságot is indított az iskolarádióban 1958-tól.

Valódi hőstette volt ez, olyasmi, mint, hogy nem akadt az országban egyetlen gimnáziumi osztály sem, mely annyira ismerte volna a Kalevalát és a finn népköltészetet, akár mi, s az is, ahogy ? megadva a tiszteletet az epikának ? terelgetett végig bennünket a költészet magyar és világirodalmi útjain. Tette mindezt Ady és a Nyugat (főként a már emlegetett Kosztolányi) megértése érdekében, hogy tudatosítsa bennünk a literatúrának nemzetileg és világirodalmilag épülő szerkezetét. Ha jól emlékszem, éppen ezért szánt sok időt minden egyes költőnél arra, hogy kitérjen fordításaikra is, s ezt ? bár az akkori fölfogás szerint már sablonos volt a sorrend ? Juhász Gyula esetében is a helyére tette. Nagy szó volt ez, bár Kosztolányi, Babits, Tóth Árpád mellett ugyanezt nem említhette meg Szabó Lőrincnél például (kiről sokáig nem tudhattuk, hogy a nagybeteg Juhászt látogatta mások, például éppen a szintén gyógykezelt József Attila helyett is az utolsó években), akit nem illett taní-tani akkor, amikor másfajta megítélésből mások gyöngébb műfordításai is boltba kerülhettek.

Irodalomtanárom abban is kissé furcsa volt, ahogy a költők szerelmi líráját elemezte: rendkívül nagy empátiával, de kellő távolságtartásra nevelve (nem oktatva) tanítványait. Leadta ugyan tananyagként azt, amit fontosnak vélt, de ? érezhető volt ? nem beszélt túl nagy lelkesedéssel olyasmiről, ami a lelkieken inneni tartományokba terelhette volna fantáziánkat. Kosztolányiról sosem tudhattuk meg, hogy milyen is volt a családban Esti Kornélként, nem ecsetelgette a babitsi idill hátterét, igen kevéssé téregetett ki József Attila skizofrén szerelmi életére ? de fölemlegethette, hogy Tóth Árpád nagy betegen miként csókolhatja meg (nehogy tébécét terjesszen) lánya és felesége haját. Így visszagondolva azokra az évtizedekre, így tudatosult bennem, hogy nehány huszadik századbeli költő reménytelen szerelme csak folytatása volt a Csokonaiénak.

Amikor az ELTE helyett a Szegedi Tudományegyetemre adtam be fölvételi jelentkezésemet, azt mondta: Juhász Gyula városába?! Nem azt, hogy József Attiláéba, Móra Ferencéébe, Radnótiéba ? a többiről nem is szólva. Nem vélhette, hogy milyen hatással van egy kamaszra, ha ? tudattalan ? mindig a reménytelen szerelmekre okítják. Mit tudhattuk, hogy ki is az a Tápai Krisztus ? hiszen a tápéiak sem merhették vallani, hol is lakik a Boldogasszony; ámde abban biztos voltam (Krasznai tanár úrnak is köszönhetően), hogy az Anna-versek költője sem azért halhatatlan, mert csak a munkásmozgalomba volt szerelmes, mint utolérhetetlen példaképe: Ady. Pedig ? tegyük föl ? őt követte még Nagyváradra is: csak sutább és szerencsétlenebb volt férfiként, amikor találkozott a végzet asszonyával. Akire aztán mindég hivatkozhatott, akinek mindvégig tudhatta címét, aki a legenda szerint még halálos ágya mellett is az ő könyvét őrizte, mert addig sem tudta fölfogni verseit. Mindezt, természetesen, nem kaposvári kisdiákként érzékeltem, hanem jóval később, de leendő életemről kialakult tervemet ez is befolyásolta. Rendkívüli módon ? mint őt is ? vonzottak a színésznők, meg az a lehetőség, hogy ? ha már forradalmár egy ideig nem is lehetek ? eljussak egy olyan katarzisig, amelybe a reménytelenség szerelme sodor.

Juhász Gyula városába indultam tehát fölvételire, onnét, ahol Lehoczky Zsuzsa volt Kaposvár operett-üdvöskéje, s akibe majdnem mindnyájan szerelmesek voltunk a Mosolyországban nyújtott alakítása míján. Sosem gondoltam volna, hogy még táncolhatok is Vele a régi Hungáriában, mint ahogy azt sem láthattam még fotón, hogy milyen szerencsétlenül áll 1927-ben Juhász Gyula két színésznő közt az újszegedi strandon (háttérben két ifjonccal) negyvennégy évesen, bár mosolyogva ? hiszen csak 1980ban jelent meg az ?Így élt Juhász Gyula? című diákkönyvtár-sorozatbeli mű, melyet Péter László írt, s amelyben ez az illusztráció is látható. A kötet viszont, amiből 1960ban készülhettünk, még 1956-ban jelent meg, és Előszavában ezt olvastam: ?Meddő ma már azon tűnődni, mi lett volna, ha a költő a fővárosban, a nagyipari központ jellegének megfelelően forradalmi munkássággal találkozik, s a galileizmuson át, mint anynyian mások, eljut a forradalmi szocializmusig. A szegedi munkásmozgalomra, amelyben tevékenységét kifejthette, a helyi könnyűipar fejletlensége következően döntően a kisipari jelleg, ennek tükrében a szociáldemokratizmus nyomta bélyegét, s ez óhatatlanul is szűkebbre vonta szemhatárát.? Péter László akkoriban ezt így folytatta: ?Másfelől, a magyar vidék társadalmi valósága, a népélethez való közelség megóvta a költőt és életművét a modernizmus számtalan kor- és kórtünetétől, az újdonság és fejlődés köntösében jelentkező divatos irodalmi áramlatok, formabontó kísérletek behatásától? Lírai realizmusának, költői módszere alapjának ez a vidéki sors volt forrása? Horváth Márton hangsúlyozza: ??Juhász Gyula költészete József Attila számára az egyszerűség, a költői őszinteség, a néppel, a szegényekkel való együttérzés iskolája volt.?

Ebből a kötetből készültem, ebből az előszóból a szegedi egyetemre 1960 őszén. Nem tudtam, hogy ki ? ki. Azt sem, hogy milyen tanulságos másfél évtizednek nézek elébe, ha meg tudom látni az egyetlen ismert név: Juhász Gyula képmását.

Mert más volt mindig az ember, a helyzet, és más a kép.

2. Szoboridők

Sorsom úgy hozta, hogy szegedi ? majdnem másfél évtizedes ? életem alatt többet találkoztam a költő végzetével, mintsem irodalmi hatásával, bár fátumszerűnek tűnhetett volna már az is, ahogy ? amikor végre miniszteri kegyelemből fölvettek az egyetemre ? albérletkeresés közben a Brüsszeli körúton egy emléktáblán Juhász Gyula soraival álltam szemben, pihentetve a járdán két óriás bőröndömet. Később is jártam arra, valami udvarlásokra indulván, de a kor meg beidegződöttségeim nem voltak alkalmasak arra, hogy közelebb kerüljön hozzám. Ha valaki beleolvas abba a lektori levélbe, amelyben azzal utasítanak el Szeged városából, hogy pontszámom azonos volt egy munkás- meg egy parasztgyerekével, de ? édesanyám csak gyógyszertári leltározó volt ? én kívül maradtam mindezen, bizonnyal megérti a végül-is-mégiscsak fölvett fiatalember kétségeit. Kiábrándulását mindabból, ami szent volt számára.

Így utólag volt valami elborzasztó abban, hogy tizennyolc évesen miként kellett volna fölfognunk mindazt, ami négy évtizede ugyanolyan megoldhatatlan problémája volt a magyar históriának, mint nekünk, akik négy évvel korábban forradalmi hévben égtünk tanárainkkal együtt, aztán évekig az ellenforradalomnak nevezett bűnös 1956 emlékével, s ? ráadásul Somogyban ? többet kellett tudnunk a hajdani fehér terror áldozatairól (ld. Hamburger Jenő balladáját a ?hős Latinca Sándorról? stb.), mintsem a nemrégiben kivégzett politikusok, munkások vagy éppen tinédzserek végzetéről. Maga Szeged ? a mindig bűnös város ? is hallgatott, mint Aba-Novák a habarcs alatt.

Az egyetemi oktatás sem kedvezett akkoriban a modern költészet befogadtatásának, hiszen az őskortól kellett mindent kezdenünk, beleértve az oroszt is ? az ószlávval, az ó-orosz irodalommal, a szovjet történelemmel, földrajzzal. Azt akkor még nem tudtam, mennyire kedvezett ez a módszer azoknak, akik így kikerülhették a feljelentést, vagy azt, hogy munkásőrnek sorozzák be őket, hiszen ez minden tanszékvezetőnek ukázban volt kiadva, főként az alkalmazotti létszám szerint.

Honnét sejthettem volna, mit jelent Juhász Gyulának ? a munkásságot mindig dicsőítő, a testvériség szent eszméjébe szerelmes költőnek ? városába jönni, ahonnét őt is a fővárosba menekítette a nagyapai segítség?! Olyan társaságba, melyhez hasonlóban nem nagyon bízhattam sokáig. Megrettent emberek húzódtak távolabbra a híres Csillag börtöntől, amelynek homlokzatán azonban már nem láthattam a Szabad Nép neonhirdetését. Beletelt jónehány évbe, amíg mindezt meg tudtam végre érteni, olyanok szellemi irányításával, akik poétaként még ? olykor ? másod- vagy harmadrendűsítették is a Tisza-part magányosát.

A Juhász Gyula-képet ? nem csupán bennem ? azonban tagadhatatlanul azok a fotók alakították ki, melyek már a szakálla mögé búvó, szerencsétlen sorsú vidéki költőt mutatják, még akkor is, ha volt, de nálánál hírnevesebbé vált, mert fővárosinak maradt barátai társaságában. Ott ültünk ? igen sokszor ? az Oskola utca sarkával szembeni asztaloknál, ahová kinyújtózott az a hírneves halászcsárda, melyet ugyanúgy lebontottak egy magas épület míján, mint annyi mást a Palánkon belül is. Egy szobor árnyékában, mely a hídlábon túlnanra figyel, a Közművelődési Palotára. Nem emlékszem pontosan, mikor, de már újdondász korszakomban, Ilia Mihály mondta ezt a Tápai lagzi költőjéről: ?Még csak neki sem fordítják a Tiszának!? Határon túli költő és fordító is volt a társaságban, magam csak afféle vendégként ittam, amit rendeltek, de ugyanúgy megragadt bennem is ez a nehány mondat ? mert cifrább is volt utána az elsőnek ?, mint később Tóth Béla híres anekdotája Juhászról meg a fináncokról, amit hasonló társaságban hírösködött el, hogy milyen véleménnyel vannak ugyanazon kocsmában egy költőről azok az emberek, akik nem hívták meg át az asztalukhoz, hiszen: ?Hogy gyühetett volna akkor ez a Juhász egy fináncho?!?. Később, amikor az Ávós központból visszaalakították a Tisza szállót is, egyszer-egyszer megengedtem magamnak, hogy időzzek az éttermi emléktábla alatt ? miközben az akkori újgazdagok is át-átnéztek arrafelé ?, és citálhassam magamban: ?A szerkesztőség nem kocsma, hogy egész nap ott üljünk.? Akkora már lélekben annyira ?öreg szögedi? voltam, mint amivé ő végérvényesen visszavált félszázaddal hamarébb.

Sokan szorgalmazták, hogy hadd nézze már Tiszáját a költőszobor, hiszen világhíressé tette. Olyan verseket írt hozzá, melyekhez képest nagy kedvencei (Verlaine vagy Baudelaire is) csak hallgathatnák, hogy mit suttognak a habok. A szobor azonban egyre csüggedtebben várt, mikorra ? megadván Neki a kellő tiszteletet ? abba a városba kaptam eltávozási parancsot, ahol biztos ítéletű, egyetemi körének meghatározó egyéniségű fiatal, agilis költője volt egykor Juhász Gyula. Róla szóló első opusom a Bádogkirály című kötetemben jelent meg, de úgy, hogy még mintha félig végigjártam volna útját az őrületekig, a körömiszonyig, hogy nem is Dózsa-fej, de ön-koponya van elásva a híres őskertben, mely már csak alsóvárosi pusztaság volt sokáig a Bálint Sándor ? feledhetetlen egyetemi professzorom ? által is a mindenkori Dómok fölé emelt Templom körött.

Az utolsó tercina így íródott le: ?A veronált itt egek illatozzák / s Tápéról részeg Krisztus néz ide: / porzik a por a Tisza hömpölyög?. Ám azzal kezdődött: ?Háttal a víznek, nyugodt bronzmagányban. / Mindennek háttal, ami nem dalol...?. Lehet, hogy ez is hatott, mert egyszer arra mentem vissza (haza?, mert oda is mindig, ahol már nem laktam!), hogy végre átlátott a Tiszán az újszegedi fűzfákig Juhász Gyula szobra. Megfordították. De még nem láthatta, amikor ott szemben akasztotta föl magát Pusztaszeri Zoltán, egzisztencializmussal foglalkozó rokonom-barátom, Suki Béla legkedvesebb tanítványa, kit aztán másként és mások is követtek a Nirvánába. Mikor Szenczi Molnárversemben a valódi zsoltár szerint hegedűket himbál a túlnani fűzfás, tán így érthetőbb is ez a kép, mert mögötte ott S. B. híres ötvenhatos hegedűje. Talán ezért, hogy jóval később, Ilia Mihályhoz intézett Juhász Gyula-versemben ? de már a nyolcvanas években ? Még Tápéról nézvést címmel egy tizenhárom versszakos költeményben azt idéztem föl, akinek lélekben átéltem örökös öngyilkosságait, azokat a vidéki sirámait, melyeken a fővárosba tódult, a perifériákat már meg sem értő, újabb irodalmár ismerőseim is ugyanúgy csak sajnálkoztak, ahogy ma a financiális Magyarország teszi ezt. Szerencsémre, nem nagyon figyeltek oda, így leírhattam: ?Elsír egy kocsmát: váradit / amelynek szétfröccsent fala / s egybeterelni színeit / mint szétrongyolt térkép Adyt ? / Krisztussá nem juhászodik / Juhász Gyula??. Balszerencsémre viszont a hozzáértők sem igen figyeltek mindarra, amit nem idézhetek hosszan, de végre régi önmagammal, a szegedivel, szembenézve fogalmaztam újjá magamban a képet avagy képzetet. Az utolsó előtti szakasz valamiféle üzenet volt ? és utalás ? a múltakra, melyek akkor még nem múltak el, csak arról a jövőről sem vettek tudomást, mely benne van az ilyes jelenekben, ahol ?Mindég a túlsó parton áll / hol nem szégyen a gyűrt ruha / s bozóttá örvénylő szakáll / sem az a köd a veronál / melyben végül hazatalál / Juhász Gyula?.

Negyvenegynehány éves voltam akkoriban, metafizikai látleletet készítettem ? a Tiszatáj számára ? a már említett filozófiatörténész, S. B. korai elmúlásáról is egy ugyanolyan kiskocsmában torozva ? szemben a Csillaggal, melyben kivégzésére is várakozhatott, pedig ugyanolyan eszmékben hitt csak, mint a hajdan bíróságilag is meghurcolt nagy poéta ?, s nem Nietzschét, ám Kierkegaardot idézve: ?A szabadság tartalma intellektuálisan az igazság, és az igazság szabaddá teszi az embert. De éppen ezért az igazság a szabadság műve, a szabadság állandóan az igazságot szüli.? Akkor úgy véltem: ?Nyolcvankettő lesz mindörökké.? A Juhász Gyula-vers végét mégis ? éppen költőnk állandó igazság-reményében és nagy hitében bízva ? így fogalmaztam:

Létünk három rozsdás szögén
csügg Tápé bádogkrisztusa
pléhtestén villan nem szemén
mi szín volt valaha: a fény ?
ilyen szegény ilyen remény
Juhász Gyula

Így. Mert legcsüggedtebb verseiből is remény sugárzott. Nem valamiféle egoista pátosz, hanem az általa nagybetűvel írt: Emberé.

És valóban lőn kilencszázkilencvenkettő.

Kétezer kettő is.

3. Szonettsorsok

Egy költő kortársam, fiatalabb éveiben volt szegedi főszerkesztőm (volt költő) parancsára leírta rólam: ?Másodlagos élmény ? másodlagos költészet.? Voltaképpen Weöres Sándoron kellett ütnie nagyobbat, akit magam is mesteremnek vallottam; azzal a hittel, hogy a más létébe való beleérzés, az egész költészet folyamában való létfürdőzés, nem más, mint bevallása annak a folytonosságnak, hogy nem csupán elsődlegesnek vélt, kis élmény-életünket verssé fogalmazó irodalmárok lehetünk. Szepesi Attilával együtt már ezt tettük pályánk kezdetén, Szegeden, s később tehetséges, fiatalabb társunk, Baka István lírája is ebben érte el csúcspontját ? de nem árt emlékeztetni Petri Csathó Ferencre sem, akitől szintúgy nem állt volt távol az ilyesfajta szellemidézés, mely igen veszélyes ugyan, de nagyon is hasznos oly időkben, mikor az igazság is csak álruhát vehet föl maszkjaihoz.

Nem új dolog ez. Csak nem szabad visszaélni a színészi tehetséggel, mint ahogy azzal az isteni adottsággal sem, hogy bele is skizofrénulhat, aztán belehalhat az ember a másik énjébe.

Juhász Gyula korán megkísértette Istent ezzel: látható egy szakáll előtti fotóján, lehunyt szemmel Beethoven gipszmaszkjával is ifjúkorában. Évtizedek múltán kései korának egyik legnagyobb, ha nem legzseniálisabb verse már van Gogh nevében íródott le 1933-ban, az Önarckép ? ez az oly, reá addig nem jellemző költemény, melynek régi alapgondolata az, hogy ?Mindig is nagy gyermek maradtam én??. Ennél többet mond végkifejlete: ?A legcsodálatosabb fényeket akartam megfesteni, és elborult / Egész világom. / No de én hiszem, hogy valahol egyszer majd az leszek ,/ aki akartam lenni. / Egyelőre elszenvedem az életet. / Csak azt / sajnálom, amit megfesthettem volna: / a képeket. Egy egész végtelent.? Két egészen kivételes ? mert őrültnek ható ? meglátás van ebben: az, ahogy a színekre utal (saját impresszionizmusára), majd az, ahogy vissza, egy másik nagy költőre, hajdani barátjára, aki 1911-ben írta a Bolyai-verset (?A semmiből alkottam új világot, / mint pókhálóból sző kötélt a rab.?) ? majd: ?Új végtelent nyitottam én eszemnek.?

El lehet tűnődni ezen, az eddig még talán nem is evidensnek tetsző utaláson, de sokkal jobban azon, hogy ? amint tükörbe néz az ember ? mennyire hasonlít fotóján a költő a festői önarcképre korabeli összehasonlításként; ráadásul a kiszolgáltatott, mert betegebb testvér szempontjából is. Mindez azok után válik még meghatóbbá, ha hozzá vesszük, ahogy az apokrif mögé búvó Juhász Gyula a rokonlelkű fiatal, József Attila pályáját igazítja Szegeden valamikor, mikor már maga is inkább gyámolításra, támogatásra szorulna. Élete végén viszont ? négy évvel halála előtt ? végső kiszolgáltatottságában maga vágyik eladdig nem ismert versformában a fivéri megértésre. Az alcím is erre utal így: ?Vincent van Gogh levele testvéréhez. Elveszett.?

Talán éppen ez az apokrif adta meg a bátorságot, hogy leírjam a Tiszatáj fölkérésére az én Juhász Gyula-képem módosulásait; nem tagadva, hogy inkább tragikus sorsa volt rám hatással, mintsem nagyszerű költészete, mely azonban mindig is bennem élt, és él. Most, hogy hét évvel túléltem az ő földi korát, olyan korszakban, amikor nem divatos arra a híres szocialista meggyőződésre és hűségre hivatkozni, mely sajátja volt, ez utóbbiért jobban szeretem, mint szegedi egyetemistaként valaha. Éppenséggel olyan költői és publicisztikusi mondandóiért, melyek a gazdagodó és a szegényedő embereket egyre jobban szétválasztó társadalomban egyaránt aktuálisak lehetnek. Ráadásul magam is tanárból lettem hírlapíró, voltam végvári ismeretlenségre kárhoztatott költő, őrült- és öngyilkosjelölt.

Számtalanszor mormoltam magamban ? volt, hogy hátrakulcsolt kezekkel egy bekerített kórházkertben (hányban is ? vagy: hányban is?) harmincnégyes címnélkülijét: ?Egy hangszer voltam az Isten kezében, / ki játszott rajtam néhány dallamot, / ábrándjait a boldog szenvedésnek, / azután összetört és elhagyott ./ Most az enyészet kezében vagyok, / de fölöttem égnek a csillagok.? Afféle imádság volt mindez, de meghallgattatott, mert túléltem boldog szenvedéseket is, azt is, amikor az enyészet kezében éreztem magam már ? de Isten nem hagyott el, lehet azért, mert még célja volt velem.

Így született meg bennem az a kettős szonett, mely egyszerre idézi Juhász Gyulát és József Attilát, szerelmeikkel együtt, mert már az öröklétben. Megértéséhez ennek a műnek tudni kell, amiről mindig is volt bizonyságunk, de így még nem. Sokat idézik a Juhász Gyula halálára írt költeményt úgy, hogy nem akceptálják: az csak Attila öngyilkossága után évnyire jelent meg a Szép Szó 1938-as, novemberi számában, a kevésbé ismert, hasonló témájú, csonkán maradt szonettel együtt. Azt még kevesebben ismerik, a költő sem volt tisztában azzal, hogy hajdani pártfogója, mestere 1937 áprilisában nem is 5-én, hanem 6-án halt meg, a születésnapja utáni éjszakán ugyanis csak több Veronált vett be. József Attila levelezéséből az is kiderül, hogy eredetileg tanulmányt akart volna inkább írni, s így is nagy erőfeszítésébe került, hogy legalább az egyik kéziratot befejezze. Bizonyos pedagógiai megfontolásból a töredékesebb variációt nem tanítják általában, mert így kezdődik (ellentétben a közismerttel): ?Te öngyilkos, micsoda példát / adtál nekünk, kik szeretünk! / Megnehezíted szerepünk. / Hát más nem éppen anynyit élt át??Majd: ?Mást nem roskaszt-e annyi vélt vád??

A harmadik sor azonban előzőleg így volt: ?Mi rád most deszkát veretünk?? Ehhez csatlakozik aztán a két utolsó tercina (csak az egyik változatot idézem): ?Kinek a szeme omló könnyű, / elmenni annak ilyen könnyű? / Mért bántsz? Én nem bántottalak!? Aztán: ?Versed csengése mért pereg? / úgy tettél, mint a kisgyerek, / ki becsöngetett s elszaladt??

Az eredeti harmadik sor adta a címét az én parafrázisomnak: Deszkahangok. A két alcímet pedig a József Attila-i sírversek egy-egy vezérszava: ?Mosdatnak most. Anyád sirat.? Az első szonett utolsó előtti sorából tehát az első ige; s ugyanígy aztán a másodikból egy idézetvariációból a tárgy: ?Megnehezíted szerepünk.?

A könnyebb következtetések kedvéért kurziváltam az eredetiekből átvett kifejezéseket is, hogy ?Fáj a hír.? ? vagy ?Mit mondjak most?? Sorolhatnám. Ám legalább ennyire lényeges, amiért a már halott Juhász Gyula nevében írom a síriratokat (lásd ?S társadtól jön egy sírirat? ? az eredetiben) ? hogy milyen átélt és bekövetkezendő tragédiák árnya vetült a 30-as évek végére, majd a következő évtizedekre. Az országtérkép szétszakadása, a tehervonatok tolatása ugyanúgy utalás a versekre is, mint a híres József Attila-i kártyaversben a Kelet meg a Nyugat, vagy a Juhász Gyula édesapjára utaló távírászi szó, de nem kevésbé a majdani tömegsírok emlegetése, vagy egybeolvasztása a két költő közös, hajdani szocialista képeinek. Tehát: ?Hol a munkásság majd a sötét gyárra / szegzi az Ember vörös csillagát.?(A kritikai kiadás szerint eredetileg ?öntött? csillag szerepelt, csak a munkáskórusok hatására alakult ki a későbbi szöveg.) Illetve: A Munkásotthon homlokára című Juhász Gyula-mű eszményének mai fonákságára való vonatkoztatás: ?Ki itt belépsz, hozd el magaddal / Piros zászlónak a reményt.?

Hasonló ehhez a reménytelen szerelmek fölemlegetése, különösen Sárvári Annáé, aki (mily véletlen?) 1938-ban követte föld alá a két költőt, míg Flórának megadatott a jövő, melyben századvégig élte túl a megjövendölt világomlásokat, hit- és nemzetromlásokat Illyés Gyula népével, hazájával együtt asszonyként, anyaként is.

Sok-sok nem fölsorolható vers mellett ezért is volt nehéz valamiként mindazokat fölidézni, melyek kegyetlenebbek is lehetnek tanulságul e félszázadnyi kor különbözőképp meggyötört költőire. Ezért a mindkét poétát oly lélekmélységnyien jellemző kisgyerek-hasonlat, kíméletlenül azonban a csecsemőé, különösen József Attilánál: ?Nézz a furfangos csecsemőre: / bömböl, hogy szánassa magát, / de míg mosolyog az emlőre, / növeszti körmét és fogát.?

A halottaknak, mint tudjuk, körmük és szakálluk nő tovább a föld alatt. Illetve, pontosabban és költőibben, ahogy a Meghalt Juhász Gyula költője írja atyai barátját siratva: ?Még nő szép szakállad s hajad.?

*

Meglehet, születésének 120. évfordulóján azt érdemelte volna Szeged legnagyobb poétája, hogy 22 évesen írt ? már akkor is kérdőjeles ? rajongó ifjúságát idézzem: ?Örvényekbe dobva álmodom a szépet, / szeretlek, imádlak, te gyönyörű élet?? ? de azzal se mondtam volna többet arról, akit oly korán megkísértett az önhalál. Mindig a szobrát látom magam előtt. Hozzá szól versem utolsó sora:

??Bocsáss meg nékem. Nem bántottalak.?
Hallgat róla.
Magyar titok?