|
Könyvfesztivál tavaly a Millenárison |
Idén másodszor ad otthont a Millenáris a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválnak, amely ezúttal is pezsgő forgataggal várja a könyvek szerelmeseit: a fesztivál díszvendége ezúttal Románia, a román kultúra, kortárs irodalom és könyvkiadás lesz. Brindusa Armanca, a Román Kulturális Intézet igazgatója úgy fogalmazott: "A kultúra okosabb, mint a politika". A román kulturális minisztérium a legmodernebb és legérdekesebb román alkotókat hozza el vendégségbe Magyarországra - mondta. Az igazgató felhívta a figyelmet arra is, hogy nincs a világon sehol annyi románból átültetett fordítás, mint Magyarországon. Zentai Péter László, a könyvfesztivál igazgatója a színes programkavalkád mellett a rendezvénnyel karöltve zajló Európai Elsőkönyvesek Fesztiválját is kiemelte, ahol fiatal, többek közt belga, dán, brit, horvát, lengyel, német, olasz, szlovák, spanyol és szlovén alkotók is lehetőséget kapnak a bemutatkozásra. Magyar részről Vincze Ferenc mutatja be A macska szeme című első kötetét.
A fesztivál díszvendég-írója idén az orosz Ljudmila Ulickaja, aki a nyitónapon, április 23-án veszi át a Budapest Nagydíjat Demszky Gábor főpolgármestertől. A könyvfesztiválra jelenik meg az író Daniel Stein, tolmács című új könyve a Magvető Kiadó gondozásában, amelyről Morcsányi Géza igazgató elmondta: a posztmodernnek is nevezhető irodalmi alkotás valódi, fiktív és félfiktív dokumentumok izgalmas kollázsa. Hozzátette: az író olyan feszültséget képes teremteni félmondatokkal és olyan figurákat hoz létre, akik végül személyes ismerősként vonulnak be az életünkbe. Az eseményen emellett sok, világszerte ismert szerző is tiszteletét teszi, itt lesz például a lengyel Pavel Huelle, az amerikai Robert Charles Wilson, illetve a finn Sirkku Peltola, Tony Curtis magyar származású színész pedig Amerikai herceg című kötetével érkezik Budapestre.
Zentai Péter László rámutatott, hogy a fesztiválra a magyar könyvpiac szereplői több száz új könyvet jelentetnek meg, így bőven lesz miből válogatniuk az érdeklődőknek. A felolvasások, előadások, beszélgetések és koncertek mellett a képzőművészet is képviselteti magát az eseménysorozaton: A magyarországi és a romániai fotóművész-szövetségnek közös fotókiállítása Az eső témáját járja körül, míg Ciupe-Bartha Ernő kolozsvári képzőművész TV-mánia című kiállítása a könyvfesztiválhoz igencsak illő, aktuális problémával foglalkozik.