(MTI) - Fodor Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgatója elmondta, hogy a 16 milliós beruházás eredményeképpen a többi között megújult a könyvtár világítás- és fűtésrendszere, új bútorok és burkolat került a világosabb, barátságosabb térbe, s természetesen a könyvállomány is bővült. Felidézte, hogy mikor 2001-ben megvalósult a FSZEK központi épületének rekonstrukciója, akkor felmerült több könyvtár, így a Boráros téri fiók integrálódása is, de a kerület úgy döntött, nem mond le a könyvtárról. Külön öröm, hogy a Ferencvárosban immár minden könyvtár megújult formában köszönti olvasóit - mutatott rá az ünnepélyes megnyitón a főigazgató.
Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes kiemelte: a hetente 30 órán át nyitva tartó, 300 négyzetméteressé bővített intézményben több mint 30000 kötet és 3000 audiovizuális dokumentum található.
Az új számítógépeknek köszönhetően interneteléréssel, elektronikus folyóiratokkal és az e-ügyintézés lehetőségével is bővült a szolgáltatás. A Ráday Könyvesház közreműködésével új színfolttal is gazdagodik a könyvtár: az átadással egy időben megnyílt az Ucca Galéria, ami újabb lehetőséget biztosít a kerület alkotóművészeinek bemutatkozására.
Fodor Péter a megnyitót követően elmondta, hogy a jövőben tovább folytatódik a FSZEK könyvtárhálózatának megújítása és bővítése. A következő öt év tervei, feladatai közé tartozik Bel-Budán, Óbudán, Terézvárosban, Angyalföldön, Zuglóban és Soroksáron már meglévő könyvtárak korszerűsítése és új könyvtárak létesítése. Angyalföldön egy közösségi ház ad majd otthont a könyvtárnak, Óbudán azonban új épületet kell építeni, ezen kívül még Terézvárosban várható másfél éven belül építkezés - tette hozzá.
A főigazgató utalt arra, hogy bár a gazdasági válság a FSZEK fejlesztési forrásait egyelőre nem érinti, és folyik a programban szereplő további munkák előkészítése, sok múlik azon, hogy a beruházásokhoz szükséges pénz nagyobb részét, illetve az ingatlanokat biztosító fővárosi és kerületi önkormányzatoknak milyen lehetőségeik lesznek a jövőben az együttműködésre.
Az eddigi eredményekről szólva megjegyezte: 2002 és 2008 között kilenc új bibliotéka épült, jellemzően a főváros külső kerületeiben, illetve az 55 tagkönyvtárból 25 rekonstrukciója valósulhatott meg.
A FSZEK-be aktívan beiratkozók száma mellett a használat és a kölcsönzött dokumentumok száma is megnőtt, tehát közkönyvtári funkcióra van igény - hangsúlyozta Fodor Péter.