ÁVH és szexológia a Corvinától

Irodalom


luxelvira_byszexologiahu.jpg
Lux  Elvira

A Corvina Kiadó Hétköznapi élet című sorozatának új kötetében annak az időszaknak - az 1825 és 1848 közötti éveknek - hétköznapjaiba kapunk bepillantást, amelyet reformkorként szokás emlegetni. A korszak legkiterjedtebb hatású közszereplője gróf Széchenyi István volt, aki változásokat kezdeményezett a mindennapi élet csaknem minden területén, és a nyugat-európai viselkedési minták, szokások elterjesztésében, a magyar nyelv hatókörének kiterjesztésében vagy a közlekedés korszerűsítésében senki máshoz nem mérhető eredményeket ért el.

 
A szerző, Fábri Anna történész szót ejt a korabeli Magyarország családjairól, öltözködéséről, lakásairól, ételeiről-italairól, szórakozásairól, vallásáról, munkakörülményeiről, kormányzásáról, társadalmi rendjéről vagy a főváros életéről. Az olvasmányosan megírt szöveget korabeli idézetek és mintegy 250 illusztráció gazdagítja, a pontosabb eligazodást pedig időrendi áttekintés és irodalomjegyzék segíti. A kötetről Bereményi Géza író, rendező, Dobszay Tamás történész és Fábri Anna beszélget április 24-én 15.30-tól a Kner Imre teremben, negyed 5-től pedig a kötet szerzője dedikál a Corvina/Líra standon (34) a Jövő Házában.
 
"Tíz színész a középkorosztályból. A névsor nem volt előre eltervezve; a kérdezői kíváncsiságot nézői élmények - a szakma felől tekintve: kiemelkedő művészi teljesítmények - alakították. A szövegek együtteséből összerakódó kép lényegesen többet nyújt, mint a tíz színész gondolkodásmódjának egyenkénti összefoglalása, az életművek eddigi részének összegzése, hiszen a számtalan alkalommal összefutó pályák érdekes színháztörténeti vonalakat is kirajzolnak, amelyek későbbi korok emlékezete számára is fontossá válhatnak. Ezt a célt szolgálják az interjúkhoz csatlakozó színházi szerep- és rendezési katalógusok is" - fogalmaz Van egy hely, a színpad... című kötetéről Dömötör Adrienne, aki Bertók Lajost, Gálffi Lászlót, Gazsó Györgyöt, Kovács Zsoltot, Kulka Jánost, László Zsoltot, Mácsai Pált, Máté Gábort, Szervét Tibort és Varga Zoltánt kérdezte a színészmesterségről. Könyvbemutató a Kner Imre teremben (Millenáris/Jövő Háza) április 25-én, 15 órától. Nagy András drámaíró, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet igazgatója beszélget a szerzővel és a kötetben szereplő színészekkel. Egy órával később Dömötör Adrienne és interjúalanyai dedikálnak a Corvina/Líra standon.
 
Révai Gábor legújabb beszélgetős könyvében két ismert és elismert pszichológussal, Lux Elvirával és Mohás Líviával, valamint fiatalokkal beszélget nemiségről, szexualitásról, szerelemről, párkapcsolatokról. Kapcsolódó programok a könyvfesztiválon: április 26. 11.30-tól könyvbemutató a Márai Sándor teremben (Millenáris/Jövő Háza). Lux Elvira és Mohás Lívia pszichológusokkal Révai Gábor, a kötet szerzője beszélget. Egy órával később dedikálás.
 
Huszár Tibor A pokol malmai című dokumentumkötete esettanulmány, mely Szűcs Ernő (1908-1951), egykori államvédelmi ezredes, szovjet ügynök, az ÁVO egyik vezetője életét, tevékenységét és halálának rendkívüli körülményeit idézi fel, de kitér az akkori hatalom legmagasabb köreit érintő szövevényes ügy számos elágazására is. A kiadó újdonsága még Kati Marton: Titkos hatalom avagy amikor az elnök felesége beleszól a történelembe című könyve. A munka tizenkét XX. századi elnöki pár nyilvános és magánéletének összefonódását vizsgálja, és röviden szót ejt a nemrég megválasztott Michelle és Barack Obama házasságáról. Továbbá azt a kérdést is felteszi, hogy mi módon befolyásolta a Fehér Házban történteket - valójában a világpolitikát - az elnöki házasság nyilvános látszata és annak privát valósága.