Balázs, Boldizsár és Darvasi a Rotary irodalmi díj három esélyese

Irodalom

Szerdán délelőtt, a Duna Televízió székházában hozták nyilvánosságra a 2009-es Rotary irodalmi díjra (RID) esélyes három mű címét, ahol maguk a szerzők is megjelentek. Az eredetileg huszonöt irodalmi alkotás közül egy titkos, nyolctagú szakmai zsűri által kiválasztott öt mű sora ezen a napon szűkült háromra. A szervezők hangsúlyozták: a zsűritagok kilétének titokban tartása azért szükséges, hogy az egyes - nem könyvkiadóknál dolgozó - szerkesztők és kritikusok ne befolyásolhassák egymás döntését. A zsűri által kiválasztott öt mű közül a RID kuratóriuma - Sumonyi Zoltán költő, író, a magyar P.E.N. Klub ügyvezető alelnöke, Gömöri György Londonban élő magyar költő, a Cambridge-i egyetem professzora, és Ilia Mihály irodalomtörténész - végül Balázs Attila Kinek Észak, kinek Dél, Boldizsár Ildikó Királylány születik és Darvasi László Virágzabálók című kötete mellett döntött.
 

RIDsajttaj_darvasilaszlo_boldizsarildiko_balazsattila_bytsd-4.jpg
Darvasi László, Boldizsár Ildikó és Balázs Attila
 
Cseri Miklós, a Rotary Magyarország kormányzója a kisközösségekben, különböző településeken humanitárius szolgálatot végző Rotary Club írástudatlanság elleni küzdelmének részeként tekint a Rotary irodalmi díjra. Rámutatott, a Rotarynak feladata, hogy eloszlassa a vele kapcsolatos tévhiteket és népszerűsítse a magyar irodalom értékeit. Sterk Péter, a RID Alapítvány elnöke a jó ügyek mindenféle érdek, kényszer, vagy nyomás nélküli szolgálatát jelölte meg a díjalapító klub legfontosabb feladataként. A három kiválasztott mű eszmeisége, üzenete sokban egyezik a Rotary célkitűzéseivel. Balázs Attila történelmi regénye magával ragadó anekdotikus elbeszélésmódjával mesél szülőföldjéről, a Vajdaságról, míg Darvasi László hasonlóan nagy lélegzetvételű regényben repít minket vissza az 1848-49-es szabadságharc idejébe, amelyet egy kissé más szemmel, "alulról", a hétköznapok felől közelít meg.
 
Boldizsár Ildikó némileg kilóg a sorból, hiszen ő - szemben a két említett nagyregénnyel - viszonylag rövid, gazdagon illusztrált mesekönyvével van versenyben. A szerző szerint nem az a fontos, hogy egy mű hány karakter, hanem hogy mit mond el. Egy évig készült ez a rövid szöveg: szerinte néhány mondatban elmondani valamit sokkal nehezebb, mint egy hosszú epikus műben. A mese mottója, hogy minden kislány királylánynak születik, csak idővel hajlamosak vagyunk erről megfeledkezni. Boldizsár Ildikó bevallása szerint ebben a "rövidke kis áldásban, vagy imában" az ember olyan részére igyekszik ráirányítani a figyelmet, ahol keveset járunk: a tudatalattira, a képzelet világára, ahol a lényeges dolgok történnek. A mese szerinte egyfajta reneszánszát éli, aminek nagyon örül, hiszen huszonhárom éve foglalkozik mesekutatással. Elmondta: "Régen az emberek tudták, mit jelent királylánynak lenni, de ma ezt nem nagyon tudjuk. A mese mindig arról beszél, ami a tudatalattiból elkezd kiejtődni. Ha elfelejtjük, hogy királylányok vagyunk, akkor beszélni kell róla."  
 
A Budapest-Tabán Rotary Club által 2008-ban alapított díjat október 9-én este, a Duna Televízió és a Duna II Autonómia élő televíziós gálaműsorának keretében adják át.