Boldog ember a Vígszínházban

Irodalom

A magyar kulturális élet régen látott nagyszabású vállalkozásának lehetünk tanúi a 2008-as évben. A Petőfi Irodalmi Múzeum, a Magyar Televízió és néhány színház összefogott, hogy méltó módon, a nagyközönség számára is vonzó programokkal emlékezzen meg a modern magyar irodalom egyik legragyogóbb teljesítményéről, az 1908-ban alapított irodalmi folyóirat, a Nyugat százéves évfordulójáról.
 
Móricz Zsigmond

A Nyugat-nemzedék prózaírói közül többen, köztük például Németh László, Móricz Zsigmondot tartotta a legnagyobbnak. A Vígszínház, az MTV és a Petőfi Irodalmi Múzeum május 5-i közös produkciója az íróra emlékezik A boldog ember című műsorral.

 
A vígszínházi program két részből áll: az elsőben részletek hangzanak el az 1911. november 26-án, vasárnap a Vígszínházban tartott, Móricz Zsigmondot ünneplő Nyugat matiné műsorából, benne a Hét krajcár és Ady Endre az ünnepeltnek küldött verses levele.
 
A második részben pedig színre kerül Forgách András felkavaró erejű drámája, a Tercett, amely eredeti levelek, visszaemlékezések, dokumentumok alapján beszél Móricz szenvedélyes és végzetes erejű szerelméről Simonyi Mária, a kor ünnepelt színésznője iránt. A mindent elsöprő szerelem tragikus következménye lett Móricz feleségének, Jankának az öngyilkossága.
 
Móricznak a modern magyar prózairodalom klasszikus alkotójának, a Nyugat szerkesztőjének, a szerelmes írónak emlékét idézi fel ez a vígszínházi est, a társulat vezető művészeinek, Kútvölgyi Erzsébet, Pap Vera, Tornyi Ildikó, Fesztbaum Béla, Kamarás Iván, Kern András, Lukács Sándor, Rajhona Ádám, Varju Kálmán, Börcsök Enikő és Danis Lídia közreműködésével, Hegedűs D. Géza rendezésében.