Che Guevara: Bolíviai napló

Irodalom

Az Ulpius-ház Könyvkiadó Che Guevara-életműkiadást indít el, amelyben a Magyarországon hosszú ideig tiltólistán szereplő Bolíviai napló mellett egy ritkaságszámba menő fényképeket tartalmazó albumot, a gerilla-hadviselés mikéntjéről írott tanulmányt, és egyéb, magyarul eddig nem hozzáférhető írásokat adnak ki a legnevesebb forradalmártól.

A világszerte szenzációs sikerrel megjelent kultuszkönyv, A motoros naplója után, amely a huszadik század egyik legromantikusabb alakjának fejlődéstörténete, az Ulpius-ház most kiadja a huzamos ideig betiltott, magyarul most először megjelenő Bolíviai naplót. A számos országban milliókat lázba hozó napló hitelességéhez nem férhet kétség, valamennyi fotókópiát tüzetes vizsgálat alá vetették, a történteket pár életben maradt gerilla beszámolójával is összevetették. A Naplón keresztül pontosabb és árnyaltabb képet kaphatunk az örök forradalmárról, és az immár országhatárokat nem ismerő Che-legendáról. A könyv előszavát Fidel Castro, bevezetőjét Che legidősebb fia jegyzi.

A könyv rövid tartalma:

A kubai forradalom győzelmét követően Ernesto Che Guevara ? a kubai politikai vezetés támogatásával ? Dél-Amerika országait érintő további gerillaakciókat tervezett, melyek célja az Egyesült Államok befolyásának megtörése, a szegénység felszámolása és ezen országok tényleges függetlenségének kivívása volt. Ennek a nagy ívű tervnek az első állomása volt Bolívia. Che 1966. október 23-án indult a dél-amerikai országba, ahol szándéka szerint egy erős bázist készült kiépíteni. A maroknyi csapat erőfeszítése azonban kudarcba fulladt: megfelelő politikai támogatás, utánpótlás hiányában a felkelőket hamar felfedezték, s az egymástól is elszakadó kis csoportokat a bolíviai hadsereg könnyűszerrel megsemmisítette. A súlyosan megsebesült Che Guevarát 1967. október 9-én egy kis falu tantermében kivégezték.

Az Ulpius honlapja