Darabos Enikő: Magyar Fórum 38. szám

Egyéb

Aztán én is egyre kevésbé értem. Nekilátok, és kétségbeesetten keresem az irodalmi és kulturális vonatkozású cikkeket. Ugyanis az volt a projekt, hogy irodalom és kultúra 6 pontban. Egy már megvan.

2.

Itt van, ni, kultúra, érzékenység, tolerancia, a másság abszolút tisztelete. A Fórum ugyanis arról ad hírt, hogy Daniel Barenboim izraeli zongoraművész szeptember 11-én a megszállt palesztin városban, Rámalláhban eljátszotta Beethoven Holdfény-szonátáját. Lássunk tisztán: az argentínai születésű zsidó zongoraművész elment az izraeli hadsereg által megszállt palesztin városba, és míg a világ városaiban az egy évvel ezelőtti terrortámadásra emlékeztek, ő eljátszotta a palesztin fiataloknak a Holdfény-szonátát. Aztán kommentálta a saját példaértékű viselkedését: "s akik nem hajlandók ezt megérteni, azoknak annyi". Kis, trükkös csavar a cikk végén, merthogy Hering (az a név jelöli a szerzőt) ugyanezt találja gondolni az eseményt elhallgató magyarországi hírközlésről.

3.

Szédülten olvasom a Híjával találtatott erdélyi magyarok című cikket. A szöveg így kezdődik: "A 2202-es (sic!), részlegesen közzétett népszámlálási adatok az erdélyi magyarság számára nem okoztak különösebb meglepetést" Erről rájuk ismerek, ők tudták, hogy kétszáz év múlva is lesznek. Hát nem nagyszerű ötlet 2002-ben a 2202-es népszámlálásról írni? Kell-e ennél nagyobb fokú optimizmus? Még kerek kétszáz év múlva is lesznek erdélyi magyarok, és nem fognak ezen meglepődni. Mit számít az, hogy leépült az oktatás, hogy a véndiák-találkozókat külföldön rendezik meg, hogy csökkentek a munkakereseti lehetőségek, hogy vezetőikből hiányzik a pozitív példamutatás. Kit érdekel, amikor ők lesznek? És akkor nem is beszéltünk arról, hogy ezek még csak részlegesen közzétett adatok. Lehet, hogy az egész világ egy nagy erdélyi magyarság lesz.

4.

Értékválság van, s ez abból is kitűnik, hogy nem szabad néven nevezni a dolgokat. Az Érzések zűrzavara című írás legalábbis így reagál arra, hogy manapság az egykori orosztanárok angolt tanítanak, cigány helyett romát kell mondani, "a kommunista bankár lett". Már épp elgondolkodnék, hogy jönnek ide a lettek, amikor megérint a cikk súlyos mondanivalója. Gorbacsov 1989. december 1-jei látogatása alkalmából a pápai állam emlékérmet veretett. Ennek közepén egy kereszt, tőle balra a Vatikán címere, jobbra sarló, kalapács és ötágú csillag. A téma sokkal érdekesebb kommentárt igényelne.

5.

Az ellentmondások korát élik a Badacsony környékbeli települések. Az történt ugyanis, hogy beözönlöttek az idegenek, felvásárolták az ingatlanokat, és most a kúriákból kihallatszik az "idegen karattyolás". Itt van tehát ez a sok külföldi ingatlantulajdonos, nincsenek viszont turisták, azaz "elmaradt a külföldiek rohama". Mindez pedig azért van, mert ide jönnek a külföldiek, felsrófolják az árakat, aztán meg honfitársaik nem tudják ezt megfizetni, és azért nem jönnek ide turistának. A magyarok szintén kettős szereposztásban lépnek fel: egyrészt vannak az "őslakosok", akik az idegen kézen levő ingatlanokban gondnokok, szolgák és fűnyírók, másrészt meg éhező turisták. A cikkből megtudhatjuk mennyibe kerül pár szelet bundába csomagolt fokhagymás krumpli ital nélkül. Nem mondom meg.

6.

Ebben a számban, ha megszakadok, se találok több kulturális vagy irodalmi, vagy annak halvány árnyékával felérő szöveg-töredéket se. Elnézést...