Drámák és színdarabok a magyar festészet remekeiből

Irodalom


Reok_MagyarFesteszetremekmuvei_Szeged_CsokIstvan_Atavaszebredese_1900.jpg
Csók István: A tavasz ébredése (1900)

A Kovács Gábor Gyűjtemény - Válogatás a magyar festészet remekeiből című tárlat festményei szolgálnak majd múzsaként az írók számára, akik egy igazán különleges feladatra vállalkoztak, hiszen egyrészt huszonnégy óra áll majd rendelkezésükre, hogy megírják színdarabjaikat, másrészt sorsolás útján, aznap reggel dől el, melyik író melyik termet kapja, és milyen festményeket használhat ihletforrásként.

 
A magyar festészeti remekek - többek között Munkácsy, Rippl-Rónai, Vaszary, Markó Károly és Csontváry művei - jelentik majd számukra az egyetlen segítséget. Az írók között ott lesz Podmaniczky Szilárd, aki a REÖK versenyének köszönhetően ismét Szegeden dolgozik majd.
 

Reok_MagyarFesteszetremekmuvei_Szeged_Csontvary.jpg
Csontváry Kosztka Tivadar: Titokzatos sziget

Másnap folytatódik a munka, hiszen a régiókból meghívott színészek és rendezők szintén sorsolás útján csapatokat alkotnak, és 6-8 óra leforgása alatt színre viszik az így született drámákat. A rendezők közül Andrei Elek Romániából, Urbán András Szerbiából, Tóth András Ernő Pécsről, Benkő Imola Orsolya pedig Szegedről vállalta a szokatlan színházi kísérletet: az aznap megismert drámából kész előadást állítanak színpadra pár óra alatt. Az alkotók a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem, az Újvidéki Művészeti Akadémia, a pécsi Janus Egyetemi Színház és a Szegedi Focus Műhely színészeivel dolgoznak majd.

 
A drámaíró verseny végén háromtagú zsűri választja ki a legjobb művet, amely díjazásban részesül. A zsűri elnöke Solténszky Tibor dramaturg, rendező lesz. A versenyt szeptember 10-én és 11-én tartják.
 
Rippl-Rónai József: A Róma-villa kertjében (1910)

A rendezvény ingyenesen látogatható, a részvételhez előzetes regisztráció szükséges a REÖK jegyirodáján. A drámaíróverseny a Pécs Európa Kulturális Fővárosa projekt keretén belül valósul meg.