Egy sci-fi író feltalálta a dedikálógépet

Irodalom

A Booker-díjas kanadai sci-fi írónő, Margaret Atwood megelégelte az író-olvasó találkozókra való állandó járkálást, ezért föltalálta a ?Hosszú toll? nevű szerkentyűt, amely lehetővé teszi a szerzőknek, hogy otthon, karosszékükben ücsörögve dedikálják éppen megjelent könyvüket a világ bármelyik pontján. A fantasztikus könyvekbe illő kütyüt a 66 éves írónő a két hét múlva esedékes Londoni Könyvfesztiválon fogja bemutatni, mégpedig úgy, hogy kamerán keresztül beszélgetni lehet majd vele, s nézni, amint kanadai otthonában papírra veti a rajongónak szánt szavakat, kézírását pedig ugyanakkor egy számítógéphez kapcsolt robotkar beleírja Londonban a kedves olvasó könyvébe.

Ez lesz a világirodalom első ?tengerentúli dedikációja?. ?Nem kell ahhoz ugyanabban a teremben tartózkodnunk, hogy eszmét tudjunk cserélni? ? mondja a turnékba belefáradt Atwood. ?Amikor legutóbb az Egyesült Államokban cikáztam a különböző városok között, és minden reggel négykor keltem, hogy elérjem a repülőt, és napi két helyszínen fordultam meg, és esténként a hotelszoba minibárjából vacsoráztam, mert már ahhoz is fáradt voltam, hogy fölhívjam a szobapincért, szóval akkor fölötlött bennem, hogy biztosan van ennek valami más módja is. Beszéltem néhány emberrel, s hamar kiderült, hogy még nem létezik ilyen szerkezet, amivel óceánokon átívelően is lehet dedikálni, viszont megkonstruálható.?

Más szerzők azonban nem osztják Atwood lelkesedését. D. J. Taylor például abszolút marhaságnak tartja a Hosszú tollat, a modern technika újabb romboló győzelmének: ?Az írónak személyesen kell megjelennie, éppen ez adja a sava-borsát a dolognak, ezzel tartozik olvasóinak, amúgy is túl sok időt töltünk íróasztalunknál, és minél inkább odakötöz bennünket a modern technika, annál rosszabb.? Jilly Cooper pedig úgy véli, hogy ?ha az író-olvasó találkozók, a könyvbemutatók műfaja kihal, az tragédia lenne.?

Eddig az írók által dedikált ?eredeti? példányokat igen nagy becsben tartották az olvasók, most viszont, ezzel a virtuális megoldással elvész a ritkaság értéke. Roddy Newland, a Bloomsbury Könyvaukciós Ház szakértője szerint: ?Ha az első kiadásokat ilyen módon dedikálják, az levon a könyv értékéből, végül is árcsökkenéshez vezethet majd.?

(forrás: Új Könyvpiac).