Az első színesbőrű Goncourt-díjas?

Irodalom

(MTI) - A legrangosabb és legismertebb díj a francia irodalom egyik legnemesebb és legsikeresebb műfajának, a regénynek az előző évadban megjelent legjobbját jutalmazza. Idén Laurent Mauvignier Des hommes című, Marie NDiaye Trois femmes puissantes című, Jean-Philippe Toussaint La vérité sur Marie című, illetve Delphine de Vigan Les heures souterraines című regénye a díj várományosa.
 

mariendiaye_promo.jpg
Mari NDiaye
   
A Goncourt-akadémia tíztagú, neves írókból álló zsűrije 1903 óta adja át a legjobbnak ítélt regény írójának a díjat - a hagyomány szerint egy neves vendéglőben, a párizsi Drouant étteremben. A díjnak nem elsősorban az összege jelentős - csupán 10 euró jár vele - hanem a hatása: a díjazott könyvet ugyanis a francia olvasók legalább 150 ezer példányban szokták megvásárolni, de volt olyan alkotás is, amely 800 ezer példányos kiadást ért meg. Az így támadt hírnév, publicitás pedig mindig meghozza az anyagi hasznot is a szerző és a kiadó számára. Idén november 2-án kerül sor az ünnepélyes díjátadóra.
   
Jean-Philippe Toussaint 52 éves belga író-rendezőnek több könyve is megjelent Magyarországon: többek között a Monsieur és A televízió című regényét is ismerheti a magyar olvasóközönség. Marie NDiaye Berlinben élő 42 éves szenegáli származású francia írónő Magyarországon elsősorban A boszorkány című regényéről ismert. Amennyiben az ő kitüntetése mellett dönt az Akadémia, ő lesz az évtized első női és a történelem első színesbőrű Goncourt-díjasa. Az eredetileg szobrászként diplomázó Laurent Mauvignier 42 éves toulouse-i író ma a Római Francia Akadémia ösztöndíjasa. A 43 éves Delphine de Vigan sikert aratott már első, önéletrajzi ihletésű könyvével, amelyet álnéven jelentetett meg, s amely az anorexiával folytatott küzdelméről szól.