Emléktáblát kapott Déry Tibor

Irodalom

 

(MTI) - "Egy nyughatatlan embernek állítunk emléktáblát" - emlékezett Tóth József polgármester a hétfői ünnepségen. Déry Tibor 1936 és 1939 között élt a Jászai Mari tér 5. szám alatti házban. A Kossuth- és Baumgarten-díjas íróról a polgármester mellett Wernitzer Julianna, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgató-helyettese is megemlékezett.
    

Csaknem 150 emléktábla díszíti Budapest XIII. kerületének házfalait - mondta a polgármester, aki beszédében méltatta újlipótváros számos híres szülöttjét és lakóját, valamint a múlt század pezsgő irodalmi életét. Számos érdekesség mellett arról is szólt, hogy a második világháború alatt ebből a kerületből 55 nap alatt csaknem 400 ezer zsidót deportáltak Auschwitzba, ám ugyanebben a budapesti városrészben működtek azok a csillagos házak, ahol svéd és portugál diplomaták dolgoztak az áldozatok megmentéséért. Déry Tibor ezt az időszakot többek közt Spanyolországban vészelte át, Magyarországra csak 1945-ben tért vissza.
    
Wernitzer Julianna az író munkásságának méltatása mellet elmondta: anarchista, világcsavargó, szenvedélyes kártyás volt, mégis végig megőrizte az individualista polgár méltóságát. Pályája atipikus, fordulatokban gazdag és állandó mozgásban volt.  "Déryt ma kevesen és ritkán emlegetik, ezért is fontos egy emléktábla, egy olyan virtuális helyszín, ahol megidézhetjük őt és műveinek világát abban a reményben, hogy Déry életműve is egérutat nyer, és visszatalál az irodalomban az őt megillető helyre" - mondta a főigazgató-helyettes. 
    
A megemlékezést az író Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című műve alapján készült musical két dala keretezte.