Esterházy Péter szlovákul is olvasható

Irodalom

 Esterházy Péter

(MTI) - Esterházy Péternek A szív segédigéi és a Semmi művészet című kötetének bemutatójával nyitották meg Pozsony legnagyobb könyvesházát. Így a Panta Rhei bolt "keresztapja" lett a magyar író és rajta kívül Paul Lendvai, a magyar születésű osztrák újságíró, kommentátor, és Pavel Vilikovsky, az egyik legnagyobb szlovák író - mondta el Juhász Katalin, a Pozsonyi Magyar Kulturális Intézet sajtótitkára.

   
A szlovák főváros központjában, forgalmas utcában a hét elején megnyílt könyvesházban Esterházy Péter interjút adott a SME című lapnak. Ebben az író a többi között azt mondta, hogy számára fontos a család. A szlovákul megjelent két kötete közül az egyikben, a Szív segédigéiben az anyaveszteséget, a Semmi művészetben pedig a mama újrateremtését a foci révén dolgozta föl.
   
Két apakönyve is van, az egyikben nagy árulást élt meg (Javított kiadás) és az a véleménye, hogy csak a szeretet képes ezt az árulást leküzdeni, persze "a szeretet nem jön parancsra, az olyan, mint a szél" - jegyezte meg. Nem tetszik neki, hogy Kundera cseh író és most Polanski lengyel filmrendező ügyében azonnal születtek állásfoglalások, szerinte óvatosabban kéne ezzel bánni.
   
Esterházy Péter arról is beszélt, hogy a demokráciában már nincs szükség árulásra, nem kell együttműködni a rezsimmel, de a demokrácia nem statikus, stabil valami. Idézte Churchill brit miniszterelnök mondását, miszerint nem ismerünk ennél jobb berendezkedést. "Magyarországon sem fenékig tejföl, nem élvezzük a demokráciát, inkább tűrjük, s nem mindig kellemes viselni a felelősséget. Mindnyájunk munkája kell hozzá, hogy jobb legyen" - mondta az interjúban az író hozzátéve, hogy "a demokrácia a szabadság lehetőségét kínálja."
   
Azt mondta, hogy könyve fordításaival nem foglalkozik, mert az a véleménye, hogy az új nyelv, mint most a szlovák is, hozzáad valamit a könyvhöz, különben is "a jó könyveknek lelkük van, ez még az átlagos fordításban is megjelenik" - tette hozzá az író a SME-nek adott interjúban.