Esterházy Péteré az idei AEGON Művészeti Díj

Irodalom

 
 
(MTI) - Eszéki Erzsébet, a program szakmai vezetője elmondta: a felkért szakújságírók, szerkesztők, kritikusok 25 kötetet jelöltek a 2010-ben újonnan megjelent magyar irodalmi termésből, ezek közül Aczél Géza ő(szike), Bertók László Pénteken vasárnap, Borbély Szilárd A testhez, Esterházy Péter Esti, Garaczi László Arc és Hátraarc, Ferencz Győző Szakadás, Spiró György Tavaszi Tárlat, Szilasi László Szentek hárfája, Szvoren Edina Pertu és Térey János Protokoll című alkotása kapta a legtöbb pontot.
    
A hétfős szakmai zsűri a jelölések összegzése után titkos szavazással döntött arról, ki kapja a 2011-es AEGON-díjat, melyet Esterházy Péter pénteken szűk körben vehet át.
    
Az indoklás szerint Esterházy Péter Esti című könyve a tavalyi év legizgalmasabb irodalmi vállalkozása: "Kosztolányi Dezső Esti Kornél-szövegeire rájátszva, azt kifordítva, átértelmezve, nagy írói szeretettel továbbírva beszél egy mai, Kosztolányinál nem kevésbé játékos és elegáns író a saját mesterségéről, az öregedésről, a halálról és a mai életről, Istenről-hazáról-családról".
    
A zsűri hangsúlyozta: az Esti fontos állomás Esterházy Péter korszakos jelentőségű életművében, amelyben a 60 éves szerző "rezignáltan és bölcsen és szellemesen fittyet hány továbbra is a vele szemben támasztott klasszicizálódás elvárásaira. Ez a könyv egy nagy formátumú író számvetése az élettel és az irodalommal".
    
A díj sajtótájékoztatóján Esterházy Péter felidézte: amikor egy régi interjúban megkérdezték tőle, melyik elhunyt íróval szeretne beszélgetni, Kosztolányit választotta, mert nagy élmény számára látni, elődje "mit csinált a magyar mondattal". Mint a díjazott felvetette, nehéz eldönteni, mi az Esti Kornél műfaja, saját munkájáról szólva azonban leszögezte: az "triviálisan nem regény", bár a műfaj tekintetében itt sem tudna pontosabbat mondani.
    
Az AEGON Művészeti Díjjal kitüntetett alkotók minden évben választhatnak egy társdíjast a társművészetek alkotói közül. Esterházy Péter ezzel kapcsolatban kiemelte, azért tartja nagyon fontosnak a társdíjat, mert az akár összefüggéseket is megmutathat. A díjakról általában kuratóriumok döntenek kompromisszumokon keresztül, itt azonban egy ember értékítélete és ízlése a mérvadó - emlékeztetett.