(MTI) - A könyvtárak helyzete az elmúlt évtizedben megváltozott: az emberek könyvtárképe már nemcsak a kölcsönzésről, olvasásról, kutatásról, tanulásról szól, hanem a szinte napról napra bővülő virtuális könyvtárról is - hangsúlyozta Fodor Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgatója, hozzátéve, hogy az intézmény hálózatának tavaly 5,2 millió látogatója volt és ennek fele "virtuális olvasó".
Mint arra a főigazgató rámutatott, az elmúlt években csökkent a könyvtárba ellátogató olvasók száma, és érzékelhetően kevesebb volt a kikölcsönzött kötet is. Ehhez az új állapothoz a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárnak is alkalmazkodni kellett. Versenyhelyzet alakult ki: az a könyvtár tekinthető korszerűnek, amely képes a tradicionális értékek megőrzése, felmutatása mellett korszerű információs központként, virtuális könyvtárként is működni.
A jövőbeni fejlesztésekről szólva felidézte, hogy júniusban fogadta el a Fővárosi Közgyűlés Kulturális Bizottsága a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár 2008-2013 közötti időszakra szóló stratégiai fejlesztési tervét. A főigazgató tájékoztatása szerint az új stratégiában nemcsak a küldetésnyilatkozatot, a szerepet és az alapelveket fogalmazták meg, hanem a hazai könyvtári szakma stratégiájához és a nemzetközi könyvtáros szervezet ajánlásaihoz is próbáltak igazodni.
Fodor Péter kiemelte, hogy a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár a jövőben is a főváros egyik meghatározó közintézménye kíván maradni. Kiállításokat, előadóesteket, író-olvasó találkozókat szerveznek, de összefognak az iskolai könyvtárrendszerrel is, hiszen nem mindegy, milyen könyvtárkép alakul ki egy gyerekben. Megjegyezte, hogy a legtöbb olvasót az iskolarendszerből való kikerüléskor veszítik el.
Szólt arról is, hogy 11 könyvtárban működik felolvasógép a vakok- és gyengén látók számára, van babaolvasójegy és babafüzet, de folytatják "a könyvet házhoz" akciót is, amelynek keretében a mozgásképteleneket is bevonják a szolgáltatásba, novemberben pedig hagyományosan csatlakoznak a tudomány hónapjához.
A főigazgató kitért arra is, hogy a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár részt vesz az országos digitalizálási programban, és tagja az országos dokumentumellátó rendszernek is. Közlése szerint először azokat a papír alapú dokumentumokat digitalizálják, amelyek károsodásnak vannak kitéve. Példaként említette a Budapest Gyűjteményt és a Szociológiai Gyűjteményt.
A feladatok között említette, hogy a központi könyvtárban automatizálni fogják a kölcsönzést, azaz az olvasó regisztrálja azt, milyen könyvet kölcsönzött. Fodor Péter elmondása szerint a stratégia része új könyvtárak létrehozása is, ennek megfelelően Bel-Budán, Újbudán, Óbudán, Terézvárosban, Soroksáron és Zuglóban is tervezik új könyvtár nyitását az elkövetkező években.