Fejlesztés előtt a börtönkönyvtárak

Irodalom


bortonkulturadszzs20070524017.jpg
A Budapesti Fegyház és Börtön könyvtára. Kultúra és életmód a börtönben címmel rendeztek sajtóbeszélgetést a fegyintézetben. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt  

Nem sokkal rosszabb a hangulat, mint egy átlagos általános iskolai könyvtárban: sárga neonok, mennyezetig érő, könyvektől roskadozó polcok, évtizedes korú kiadások poros, sárgult, de kedves példányai. A könyvtárat a fogvatartottak működtetik. A tizenkétezer kötet között lexikonok, albumok, regények, sőt, mesék is vannak a készletben. Ami tényleg elüt az iskolás hangulattól, az csupán néhány megbocsátható - tegyük hozzá, olykor művészi igényességgel kivitelezett - női aktkép a falakon.  

Ne vigyék messzire! - intenek csak félig tréfásan a büntetés-végrehajtó intézet munkatársai, amikor egy tévéstáb egy rövid interjú kedvéért az egyik börtönkönyvtárban dolgozó elítélttel az épület előtti parkba indul. A nevének elhallgatását kérő fogvatartott szerint annyira vegyes a társaság ízlése, hogy nem állapítható meg, ki a legnépszerűbb író a fegyház olvasóközönségének körében. Azért az kiderül, hogy a bűnügyi regények igen kapósak, és úgy általában nagy az érdeklődés Márai, Kertész, Stephen King, nem utolsósorban Wass Albert kötetei iránt. Gyakran keresik a nagyobb elmélyülést kívánó, művészeti témájú könyveket, és sokan olvasnak verseket is, hogy a belőlük nyert ihlettel aztán a családnak írt levelekbe némi lírát csempésszenek. A "rabkönyvtáros" ezekben a hetekben éppen Vörösmartyt olvas.
A kötelező olvasmányok is népszerűek persze, hiszen mint a sajtótájékoztatón Csere László vezérőrnagytól megtudtuk, az elítéltek majdnem húsz százaléka nem fejezte be a nyolc általános osztályt sem, de büntetésük letöltése alatt szervezett képzésben van módjuk pótolni az elmaradást (ezzel a lehetőséggel egyébként kevés kivétellel élnek is a rabok).

Kondorosi Ferenc igazságügyi államtitkár hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a börtönben valódi fejlődésen, javuláson kellene átmennie az elítélteknek. Ebben a célkitűzésben az oktatás és a munkavégzés mellett nagy szerepe van a börtönkönyvtáraknak is. A Nemzeti Kulturális Alap könyvtári kollégiumának pályázatai révén nemrégiben jelentős fejlesztési támogatást nyújtott nyolc büntetés-végrehajtó intézetnek, így mintegy ötmillió forintból háromezer új könyvet, CD-t és DVD-t vásárolhattak a rabok számára. Ennek köszönhető például, hogy a Kozma utcai börtönkönyvtárban vadonatúj kiadványok is olvashatók, a helyszínen ki is szúrtuk a polcon többek között Parti Nagy Lajos legfrissebb kötetét.

A börtönpszichológusok szerint az olvasás lehetőséget teremt az aktuális élethelyzetből való "kivonulásra", kikapcsolásra, és enyhíti a bezártságból fakadó frusztráció érzését. Az olvasottak megélése a személyiség fejlesztésével a majdani szabad életben védelmet nyújthat az újabb bűncselekmény elkövetésétől. A szakértők bíznak benne, hogy a könyvállomány folyamatos frissítésével az elítéltek még nagyobb kedvet kapnak az olvasásra.